Medytacja – dobroczynna dla zdrowia

Życie w XXI wieku to życie w ciągłym stresie i pośpiechu. Taki tryb życia negatywnie wpływa na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Lista tzw chorób cywilizacyjnych stale się wydłuża, a przewidywana długość życia spada w stosunku do lat poprzednich.

 

Bardzo ważne jest żeby znaleźć sobie „wentyl bezpieczeństwa”. Zajęcie, które pozwoli spuścić nadmiar napięcia, odreagować stres, zrelaksować. Dla jednych będą to weekendowe imprezy, dla innych sport. Jest jednak metoda, która jest całkowicie bezpłatna i dostępna dla każdego, bez względu na stan zdrowia i fizyczne możliwości. A jest nią medytacja.

Od lat psychologowie i psychiatrzy wskazują na korzystne skutki regularnie uprawianej medytacji. U osób praktykujących ją konsekwentnie wyraźnie obniża się poziom hormonów stresu, ciśnienie krwi, a metabolizm poprawia. Medytacja to umiejętność wyciszenia umysłu na głębokim poziomie, a nawet uzyskania odmiennych stanów świadomości bez użycia farmaceutyków czy środków psychoaktywnych.

Medytacja jest praktyką polecaną i dobrą dla każdej osoby, która chce odpocząć od codziennych spraw. Każda osoba, która pragnie się zrelaksować, odetchnąć i zdystansować się do otaczającej rzeczywistości powinna rozważyć medytację. Poprawia ona wyraźnie także jakość snu, a  co za tym idzie stopnień wydajności w ciągu dnia.

 

Jak medytować? Pierwsze kroki to, przede wszystkim uspokojenie natrętnych, pchających się myśli. Pomóc w tym może skupienie na oddechu i liczenie. Miarowe, spokojne. Dobre są też treningi autorelaksacyjne połączone  z wizualizacjami miejsc przyjaznych, spokojnych, bezpiecznych, w których czujemy się absolutnie i całkowicie zrelaksowani.

Nie trzeba siedzieć czy leżeć godzinami. Wystarczy 10 minut w ciągu dnia, ale jak przy każdym treningu, ważna jest tu konsekwencja i regularność.

 

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię