Najbardziej szokujące zachowania Polaków…..okiem obcokrajowca

Polska to kraj, w którym mieszka coraz więcej cudzoziemców. Większość z nich przedstawia nasz kraj w samych superlatywach, niektórzy jednak uważają pewne zachowania Polaków za szokujące i trudne do zrozumienia.

Jednym ze zwyczajów, których nie rozumieją obcokrajowcy zamieszkujący nasz kraj, jest to, że Polacy lubią narzekać na swoją ojczyznę i przedstawiać ją w złym świetle. Jest to o tyle szokujące, że równocześnie nasi rodacy podkreślają, że bardzo kochają swój kraj, są dumni z historii i zabytków.

Dla wielu cudzoziemców wielkim zaskoczeniem jest słynna polska gościnność. Polacy przyjmują gości najlepiej jak potrafią, a to oznacza, że na stołach nie brak jedzenia, w różnych postaciach podczas imprez rodzinnych i wesel. Na co dzień każdy, kto odwiedzi Polaka, nawet bez zapowiedzi, może liczyć na kawę, herbatę i poczęstunek.

Niektórzy obcokrajowcy, którzy mieszkają w Polsce, uważają jej mieszkańców za ludzi raczej zdystansowanych i spokojnych. Zauważalne są także różnice w zachowaniu kobiet samych i w towarzystwie z partnerem. Szokujące jest również zachowanie kierowców polskich na drogach. W takich chwilach cudzoziemcy przestają widzieć nas jako ludzi spokojnych i opanowanych. Polscy kierowcy są zwykle wściekli na siebie i nieuprzejmi dla innych właścicieli pojazdów.

Niektórych obcokrajowców dziwi również sposób prowadzenia rozmowy przez naszych rodaków. Za granicą konwersację rozpoczyna przeważnie pytanie, czy wszystko w porządku, natomiast w Polsce zdarza się to bardzo rzadko. Rozpoczęcie rozmowy zaczyna się od słów „dzień dobry” lub „cześć”.

Cudzoziemców szokuje również to, że Polacy rzadko kiedy uśmiechają się do nieznajomych na ulicy, bez powodu. Dla niektórych z nich niepojęte jest także to, że większość z nas ustępuje w autobusie miejsca osobom starszym lub schorowanym, a także to, że jesteśmy przesądni, zwłaszcza starsze pokolenia.

Nie rozumieją, dlaczego nie stawiamy torebki na podłodze, łapiemy się za guzik na widok kominiarza, a ślub bierzemy najczęściej w miesiącu, który ma w nazwie literę „r”. Przede wszystkim jednak cudzoziemców szokuje fakt, że Polacy wiecznie narzekają na wszystko.

Czego zazdroszczą nam Amerykanie? (SONDA)

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię