Najnowsze badania przeprowadzone przez Harris Interactive i Everest College, wykazało, że 92 procent dorosłych w USA ma obawy przed popełnieniem błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które zdyskwalifikują ich przed otrzymaniem pracy.
Rekruci i prezesi firm twierdzą, że można zminimalizować ryzyko popełnienia błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej unikając następujących pułapek:
1. Brak przygotowania
Niezależnie do tego przez ile rozmów kwalifikacyjnych przeszedłeś do każdej powinieneś należycie przygotować się. Brak przygotowania zwykle skutkuje najgorszymi błędami podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zanim udasz się na rozmowę dobrze zapoznaj się z firmą, do której startujesz o pracę oraz imieniem i nazwiskiem osoby przeprowadzającej interview.
2. Nieprzemyślane odpowiedzi
Rekruci zawsze potrafią odróżnić odpowiedzi spontaniczne od przemyślanych. Spontaniczne odpowiedzi są zwykle zbyt długie i zawiłe. Osoby bez przygotowania często nie odpowiadają na pytania techniczne z powodu braku przygotowania czy też mają trudności z dzieleniem się konkretnymi historiami, które pokazują umiejętności wymagane przez pracodawcę.
Dobrze przemyślane odpowiedzi są zwięzłe i na temat. Kandydaci odpowiadają na pytania szybko i precyzyjnie oraz z łatwością łączą swoje mocne strony i osiągnięcia z potrzebami pracodawcy, a wszystko to bez utraty zainteresowania osoby rekrutującej.
3. Złe wyrażanie się na temat poprzedniego pracodawcy i współpracowników
Nikt nie chce zatrudniać osoby poszukującej pracy, która wydaje się małostkowa lub toksyczna. Te negatywne cechy mogą mieć niszczący wpływ na kulturę i wyniki firmy. Bądź taktowny.
4. Nie zadawanie pytań na koniec rozmowy
Zwykle pod koniec rozmowy rekruter pyta, czy masz jakieś pytania. Zadawanie dobrze dobranych pytań świadczy o zainteresowaniu firmą. Istnieją trzy główne obszary, w których powinieneś zadawać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Jak Twoja wydajność będzie mierzona w pracy?
- Jaki jest proces i szansa na rozwój zawodowy?
- Jakie firma ma wobec Ciebie oczekiwania?
5. Pytania o wynagrodzenie i świadczenia
Bardzo ważne pytania, ale nigdy nie powinny być zadawane na początku rozmowy kwalifikacyjnej. W pierwszej kolejności należy zadać pytania o firmę. W ten sposób pokazujesz, że twoje osobiste interesy nie mają pierwszeństwa przed celami firmy.
6. Nadmierne udostępnianie danych osobowych
Nigdy nie zapominaj, że rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie zawodowe. Nawet jeśli rekruter jest bardzo przyjazny, a pytania stają się konwersacyjne, twoje odpowiedzi powinny pozostać uprzejme i profesjonalne. Wszelkie zapytania dotyczące Twojego życia osobistego należy grzecznie odrzucić, zwłaszcza jeśli nie mają one żadnego związku z zatrudnieniem.
7. Nieodpowiedni język ciała
Język ciała często mówi więcej niż słowa. Pamiętaj o czterech zasadach:
- Postawie – siedź prosto z wyprostowanymi ramionami.
- Oczach – kontakt wzrokowy jest niezbędny, gdyż pokazuje, że kandydat jest godny zaufania. Zawsze patrz prosto na rekrutującego, gdy odpowiadasz na pytanie i przez cały czas utrzymuj kontakt wzrokowy.
- Dłoniach – trzymaj dłonie otwarte. Nie bądź jednak zbyt ekspresyjnych. Upewnij się, że twój uścisk dłoni jest solidny. Mocny uścisk dłoni pokazuje pewność siebie i zdecydowanie.
- Uśmiech – chcesz promieniować pozytywnością i zachować ciepły uśmiech podczas całej rozmowy kwalifikacyjnej