Naturalne sposoby na wyeliminowanie ryzyka zachorowania na miażdżycę

Atherosclerosis – miażdżyca dotyka 1 na 58 osób w USA. Miażdżyca powoduje pogrubienie wnętrza tętnic, co wywołuje zwężenie przepływu krwi do i z serca prowadząc do chorób wieńcowych serca.

Miażdżyca rozwija się z czasem i może nie wykazywać objawów, dopóki nie wystąpią komplikacje, takie jak zawał serca lub udar.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na miażdżycę jest zdrowy tryb życia i zdrowa dieta. Oto co zalecają eksperci:

Regularne ćwiczenia

Regularne ćwiczenia pomagają tętnicom, zwiększając produkcję tlenku azotu w komórkach śródbłonka. Wśród najlepszych ćwiczeń wymieniane są aerobik, ćwiczenia rozciągające i trening oporowy.

Rzucenie palenia

Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania i zgonu z powodu chorób serca. Z biegiem czasu rzucenie palenia zmniejsza również ryzyko miażdżycy i zakrzepów krwi.

Zdrowa dieta

Lekarze wymieniają 8 produktów pomagających w utrzymaniu zdrowych tętnic:

1. Nasiona – takie jak nasiona lnu i nasiona chia, są bogate w przeciwutleniacze i błonnik, które, jak udowodniono, poprawiają zdrowie serca, a także poprawiają poziom insuliny.

2. Orzechy – szczególnie włoski i migdały wiążą się ze znacznym udrożnieniem tętnic.

3. Pomidory – likopen jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać przekształcaniu się złego cholesterolu LDL we krwi w utleniony LDL, który tworzy płytki w tętnicach i powoduje zawał serca.

4. Warzywa liściaste zielone – takie jak szpinak, brokuły, kapusta itp., sprzyjają przerzedzaniu ścian tętnic; stabilizują również poziom cukru i obniżają poziom cholesterolu, co pomaga odblokowywać tętnice.

5. Czosnek – jest bogaty w związki siarkoorganiczne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny, cholesterol i ciśnienie krwi.

6. Owoce cytrusowe – takie jak pomarańcze, cytryny i limonki, są kolejnym doskonałym źródłem przeciwutleniaczy; bogate we flawonoidy pomagają w obniżaniu poziomu cholesterolu i zmniejszają stany zapalne.

 

7. Rośliny strączkowe – takie jak ciecierzyca i soczewica pomagają obniżyć poziom cholesterolu, obniżyć ciśnienie krwi i dostarczają węglowodany bez podnoszenia poziomu cukru we krwi.

8. Awokado – jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3; poprawiają poziom cholesterolu i równoważą różne czynniki, które pogarszają zdrowie tętnic.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię