10 naturalnych sposobów zwiększenia poziomu serotoniny

Powszechnie nazywana hormonem szczęścia, serotonina jest związkiem chemicznym i neuroprzekaźnikiem odgrywającym kluczową rolę w utrzymaniu dobrego nastroju. Kiedy poziom serotoniny jest odpowiedni czujemy się szczęśliwsi i bardziej stabilni emocjonalnie. Niedobór może powodować niepokój, stany depresyjne, bóle głowy, drażliwość, bezsenność, agresję i napady lękowe.

 

Niektóre badania sugerują, że kobiety wytwarzają 52 procent mniej serotoniny niż mężczyźni. Poziomy wydają się zmieniać wraz z cyklami menstruacyjnymi, co może wyjaśniać, dlaczego kobiety są bardziej podatne na zmiany nastrojów i depresję.

Naukowcy nie wiedzą dokładnie jakie są przyczyny niedoboru serotoniny. Badania pokazują, że niektórzy ludzie po prostu produkują mniej tego związku. Inne badania wskazują, że niski poziom L-tryptofanu, witaminy D, witaminy B-6 i kwasów tłuszczowych omega-3 powodują niedobór serotoniny, gdyż wszystkich tych składników nasz organizm potrzebuje do jej produkcji.

Dobrą wiadomością jest to, że poziom serotoniny można zwiększyć w naturalny sposób. Oto kilka z nich:

1. Ćwicz – aktywność fizyczna zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Kiedy ćwiczymy pocimy się, a pot podwyższa poziom tego neuroprzekaźnika. Ćwiczenia również podnoszą poziom tryptofanu, niezbędnego składnika serotoniny. Najlepszymi ćwiczeniami są pływanie, jazda rowerem i bieg.

2. Zadbaj o jelita – duża część serotoniny produkowana jest w jelitach, dlatego ich zdrowie jest ważnym czynnikiem w optymalizacji jej poziomu. Zaleca się zażywanie probiotyków, picie wody i spożywanie zdrowej diety.

3. Spożywaj zdrową dietę i bogatą w tryptofan – w twojej diecie powinny się znaleźć węglowodany złożone, takie jak słodkie ziemniaki, jabłka, jagody, marchew i fasola garbanzo. Poziom serotoniny w mózgu podniesiemy jedząc produkty bogate w L-tryptofan, takie jak kurczak, jajka, ser, indyk, wołowina, łosoś i tuńczyk, tempeh, fasola, soczewica, szpinak i inne ciemnozielone warzywa liściaste, dynię i nasiona chia oraz orzechy. Produkty bogate w magnez, cynk, kwas foliowy, oleje rybne, witaminy C i B6 pomogą naszemu organizmowi w metabolizowaniu i najbardziej efektywnym wykorzystaniu serotoniny.

4. Naturalne suplementy – suplementy, które dostarczają witaminy D, B6, B12 i kwas foliowy, a także koncentraty szafranu, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu serotoniny.

 

5. Przebywanie na słońcu – podnosi poziom witaminy D, która wspomaga wydzielanie serotoniny. Lekarze zalecają przynajmniej 15 minut na świeżym powietrzu. Najlepiej czas spędzony na zewnątrz połączyć to z aktywnością fizyczną.

6. Masaż – pomaga zwiększyć poziom serotoniny i dopaminy, innego neuroprzekaźnika związanego z nastrojem. Pomaga również zmniejszyć poziom kortyzolu, hormonu wytwarzanego przez organizm pod wpływem stresu.

7. Indukcja dobrego nastroju – myślenie o czymś, co poprawia samopoczucie, wizualizowanie szczęśliwego momentu z przeszłości, myślenie o pozytywnych doświadczeniach z bliskimi, oglądanie zdjęć i rzeczy, które nas uszczęśliwiają- może pomóc zwiększyć poziom serotoniny w mózgu, a co za tym idzie poprawę ogólnego nastroju.

8. Medytacja, modlitwa – wprowadza nas w stan relaksu i skupionej kontemplacji. Badania naukowe wykazują, że medytacja lub modlitwa zwiększają uwalnianie dopaminy, łagodzą stres i stwarzają poczucie wewnętrznego spokoju.

9. Wdzięczność – koreluje z uwalnianiem dopaminy i serotoniny. Jest bezpośrednio związana ze wzrostem szczęścia. Psychologowie sugerują praktykę tzw. trzech błogosławieństw. Każdego wieczoru przez tydzień zapisujemy trzy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Osoby wykonujące to ćwiczenie zgłaszają więcej szczęścia, lepszy sen, szczęśliwsze poranki i mniej objawów depresji.

10. Olejki eteryczne – z bergamotki, lawendy i cytryny są szczególnie terapeutyczne. Używając zmysłu węchu, pobudzają mózg do uwalniania serotoniny i dopaminy.

Chcesz żyć długo i szczęśliwie? Rób to codziennie

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię