Naukowcy odkryli nową planetę. Co o niej wiemy?

Na odkrycie pierwszej planety poza Układem Słonecznym czekaliśmy do roku 1995.

Po blisko 30 latach poszukiwań dzisiaj znamy ich już ponad 5 tys. Rozwój technik obserwacyjnych powoduje, że tempo odkrywania nowych egzoplanet stałe wzrasta. Ostatnio Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dokonał swojego pierwszego odkrycia.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Całkowita masa teleskopu o wymiarach 20,197 m × 14,162 m, wynosi 6500 kg. Został zaprojektowany jako dopełnienie teleskopu Hubble’a, do obserwacji w podczerwieni. Początkowo zakładano koszt 1,5 mld dolarów, niebawem jedną wzrósł do 6,5 mld dolarów. Jego misja została zapoczątkowana 25 grudnia 2021. Budowę rozpoczęto w roku 2006. Najważniejsze cele badawcze to:

  • obserwacja najstarszych gwiazd, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu
  • badanie formowania się i ewolucji galaktyk
  • badanie mechanizmu powstawania gwiazd i ich systemów planetarnych

LHS 475 b

Jest pierwszą planetą spoza Układu Słonecznego odkrytą przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Jej rozmiary są zbliżone do rozmiarów Ziemi, jej średnica stanowi 99% średnicy naszej planety. Znajduje się w odległości 41 lat świetlnych, co w porównaniu z rozmiarami Układu Słonecznego nie jest odległością zbyt wielką.

 

Na niebie jest widoczna w gwiazdozbiorze Oktant. Znajdujący się w wyposażeniu Teleskopu Webba spektrograf bliskiej podczerwieni NIRSpec i uzyskanie krzywej zmian blasku gwiazdy pozwoliło udowodnić jej istnienie. Gwiazdą, którą okrąża w dwa dni, jest czerwony karzeł, którego powierzchnia jest dwukrotnie chłodniejsza od Słońca. Nie stwierdzono czy posiada atmosferę. Jeśli jednak tak jest, to wykluczono dominację w niej metanu, jak to ma miejsce w przypadku Taytana, który jest jednym z księżyców Saturna. Rozwiązanie tej kwestii wymaga dalszych obserwacji.

 

Ustalono natomiast, że jest kilkaset stopni cieplejsza niż nasz Ziemia. A jeśli posiada atmosferę i chmury, to waruki panujące na niej, mogą przypominać warunki panujące na Wenus. Wyniki badań zostały przedstawione na konferencji 11 stycznia, która została zorganizowana przez Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne.

Uczeni odkryli sekret trwałości rzymskich budowli

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię