10 nawyków ludzi świetnych w oszczędzaniu pieniędzy

oszczednosc

Każdy chce mieć wystarczająco dużo pieniędzy, żeby przynajmniej nie martwić się o opłaty i codzienne wydatki. Niestety oszczędzanie nie przychodzi łatwo wielu z nas, szczególnie w trudnych finansowo czasach.

 

Tym, którzy nie są z natury oszczędni, polecamy wprowadzić w życie tych 10 poniższych nawyków ludzi świetnych w oszczędzaniu:

1. Zacznij już teraz

Dobrzy w oszczędzaniu zaczynają oszczędzać wcześnie. Nie zwlekają z odkładaniem na emeryturę i z podejmowaniem decyzji finansowych.

2. Załóż konto emerytalne

Dobrą zasadą jest odkładanie od 10 do 15 procent swojej wypłaty każdego miesiąca bezpośrednio na konto emerytalne.

3. Poznaj różnicę między potrzebami a pragnieniami

Świetni w oszczędzaniu znają różnicę. Posiadają spisaną listę swoich podstawowych potrzeb, pragnień i wielkich życzeń. Pragnienia i życzenia ma każdy, ale nie każdy ma wystarczające fundusze, aby je spełniać. Nowe ubrania, podróże, restauracje nie są potrzebami.

4. Nie używaj autopłatności

Pomimo tego, że autopłatność jest najczęściej pojawiającą się wskazówką dobrego domowego finansowania. Autopłatność jednak spełnia się lepiej w odkładaniu na konta emerytalne czy oszczędnościowe. W przypadku wydatków

5. Budżet

Każdy dobrze oszczędzający posiada budżet. Nie jeden na cały rok tylko taki, który jest regularnie sprawdzany i aktualizowany. Nie możesz zaoszczędzić, jeśli nie wiesz, ile masz przychodów i rozchodów.

6. Płać gotówką lub czekami

Świetni w oszczędzaniu płacą gotówką lub czekami. Jeśli płacisz gotówką spowalniasz impulsywne kupowanie.

7. Karty kredytowe

Używaj kart kredytowych tylko wtedy kiedy możesz w całości spłacić balans i kiedy operujesz kartą dzięki której zbierasz mile, punkty, czy zwrot gotówki.

8. Szukaj okazji

Osoby świetne w oszczędzaniu korzystają z kuponów i wyprzedaży. Zanim kupisz poszukaj kuponów, wyprzedaży i ściągnij aplikacje kuponowo-zniżkowe.

9. Żyj poniżej swoich możliwości

Żyjąc poniżej możliwości pomaga zaoszczędzić więcej na przyszłość. Tylko dlatego, że masz więcej pieniędzy niż potrzebujesz na swoje miesięczne potrzeby nie oznacza, że musisz wszystko wydać.

10. Każdy grosz się liczy

Kawa, batonik, kolejna para butów. Każdy zakup się liczy. Każdy zakup to mniej odłożone na przyszłość.

ZJ

Wskazówki które pomogą zaoszczędzić ci pieniądze na wakacjach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię