1. Suszony tymianek jest 45 razy bogatszy w żelazo niż wołowina
Suszony tymianek zawiera 123 mg żelaza na 100 g (3,5 uncji) – średnio 45 razy więcej niż ta sama waga wołowiny. Dla porównania, suszony tymianek jest spożywany w niewielkich ilościach, ale dodanie tylko jednej łyżeczki (1 g) suszonych liści tymianku do obiadu wciąż stanowi około 14% zalecanego dziennego zapotrzebowania na żelazo.
2. Orzeszki ziemne nie są orzechami
Orzeszki ziemne faktycznie należą do rodziny roślin strączkowych, podobnie jak soczewica i groszek. W przeciwieństwie do orzechów drzewnych – migdałów, orzechów laskowych itd. – rośliny strączkowe, w tym orzeszki ziemne, rosną w strąkach dojrzewających pod ziemią.
3. Mleko nie jest naturalnie bogate w witaminę D
Do mleka w Ameryce dodawana jest witamina D. Wraz z jedną szklanką krowiego mleka nasz organizm otrzymuje około 15% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę.
4. Worek chipsów ziemniaczanych zawiera tyle samo witaminy C co jabłko
Solone chipsy ziemniaczane dostarczają 17 mg witaminy C na 100 g (3,5 uncji), podczas gdy jabłka mają tylko 6 mg na 100 g. Pomimo wysokiej zawartości tej witaminy, wysokokaloryczne chipsy ziemniaczane powinny być tylko okazjonalnym przysmakiem. Dorośli powinni starać się spożywać około 80 mg witaminy C dziennie.
5. Koszenila w kolorze czerwonym pochodzi od zmiażdżonych owadów
Koszenila pochodzi od owada Dactylopius coccus Costa – owada z gatunku pluskwiaków, który staje się czerwony dzięki diecie z czerwonych kaktusów. Czerwce kaktusowe są suszone, a następnie mielone na drobny proszek, który jest stosowany w niektórych przetworzonych produktach spożywczych z różowym, czerwonym lub fioletowym odcieniem. Jest również stosowany jako tradycyjny barwnik do tekstyliów.
6. Duże ilości gałki muszkatołowej mogą powodować halucynacje
Można przedawkować spożycie gałki muszkatołowej. To dlatego, że zawiera związek halucynogenny znany jako mirystycyna; zaleca się stosowanie gałki muszkatołowej tylko w niewielkich ilościach.
7. Ludzie i świnki morskie nie wytwarzają witaminy C
Prawie wszystkie zwierzęta wytwarzają witaminę C w organizmie. Wyjątkiem są niektóre nietoperze, świnki morskie i ludzie. Ekstremalny niedobór witaminy C powoduje szkorbut u ludzi, co powoduje obrzęk, krwawienie z dziąseł i słabe gojenie się ran – przypuszczalnie także u świnek morskich, jeśli nie spożyją wystarczającej ilości sałaty.
8. Krew może zastąpić jajka w przepisach
Nie zalecamy prób zastąpienia w przepisach krwią jajek, ale … jajka i krew mają podobny skład białka i oba mają właściwości koagulacyjne. Opierając się na tych podobieństwach, jedno z laboratoriów w Finlandii opracowało recepturę „wampirów” na naleśniki na zakwasie z krwi, lody z krwi, bezy z krwi i biszkopt czekoladowy.
9. Ocet na frytkach sprawia, że są mniej niezdrowe
Ziemniaki dostarczają dużej ilości szybko uwalniających się węglowodanów, które bardzo szybko podnoszą poziom cukru we krwi i insulinę. Te wysokie uderzenia mogą zwiększać ryzyko cukrzycy. Ocet powoduje obniżenie indeksu glikemicznego (IG) frytek, co oznacza, że węglowodany te uwalniają się w dłuższym czasie, czyniąc je nieco zdrowszymi.
10. Miód prawie nigdy nie traci ważności
Tak długo, jak miód jest pasteryzowany na gorąco i jest odpowiednio uszczelniony, aby wilgoć nie mogła zostać przez niego wchłonięta, pozostaje prawie taki sam na zawsze. W rzeczywistości w egipskich piramidach znaleziono 3000-letnie garnki z miodem.
11. Migdały mają dwa razy więcej wapnia niż mleko
Gram za gram jest to absolutnie prawda -100 g migdałów zawiera 240 mg wapnia budującego kości, podczas gdy częściowo odtłuszczone (2%) mleko ma 120 mg na 100 g (3,5 uncji).
12. Odtłuszczone mleko tworzy najlepszą pianę do kawy
To białko w mleku sprawia, że się pieni. Brak tłuszczu w mleku o obniżonej jego zawartości oznacza większą w mleku ilość białka. To z kolei pozwala na stworzenie sztywniejszej, bardziej obfitej piany – chociaż nie jest tak bogata w smaku, jak w przypadku mleka pełnotłustego.
13. Czekolada nie powoduje wyprysków
Trądzik jest spowodowany produkcją hormonów i ich wpływem na gruczoły łojowe. Zasadniczo niezrównoważona dieta oraz nadmiar przetworzonych węglowodanów może odgrywać ten stan, ale nie ma na to medycznych dowodów.
14. Po 30 roku życia twoje kości nie stają się silniejsze bez względu na to, co jesz
Zdobywanie wystarczającej ilości wapnia z nabiału, zielonych warzyw i ryb jest pomocne, gdy jest się bardzo młodym. Do 30 roku życia człowiek osiąga maksymalną masę kostną lub tzw. „poziom wapnia na zawsze”. Zdrowe odżywianie i ćwiczenia nadal pomagają chronić kości, ale nie dodają masy kostnej.
15. Orzechy brazylijskie są bardzo bogate w selen
30 g (1 uncja) dostarcza 76 mg tego niezbędnego minerału (więcej niż dzienne zalecenie). Selen jest niezbędnym przeciwutleniaczem, który poprawia funkcję układu odpornościowego i tarczycy.
16. Biała czekolada nie jest tak naprawdę czekoladą
Technicznie rzecz biorąc, aby zakwalifikować się jako czekolada, produkt musi zawierać substancje stałe ziaren kakaowych, a biała czekolada ich nie zawiera. Zamiast tego jest zwykle wytwarzana z połączenia masła kakaowego (i czasami dodanych tłuszczów roślinnych), produktów mlecznych, cukru i wanilii.
17. Olej kokosowy ma więcej tłuszczów nasyconych niż masło
Łyżka (15 g) masła dostarcza około 7,8 g nasyconego tłuszczu, podczas gdy ta sama ilość oleju kokosowego ma około 14 g. Niektórzy twierdzą, że tłuszcze nasycone w oleju kokosowym nie są tak szkodliwe dla poziomu cholesterolu i zdrowia serca jak te w maśle, ale większość naukowców twierdzi, że olej kokosowy powinien być stosowany tylko umiarkowanych ilościach.
18. RC Cola to najbardziej kwaśny napój bezalkoholowy w Ameryce
Według American Dental Association pH tej marki coli wynosi zaledwie 2,32. To powoduje, że jest silnie erozyjna dla szkliwa zębów – gorszy jest tylko sok z cytryny – pH 2,25