Rynek zapełniony jest podrabianymi, „fałszywymi” miodami. Nienaturalny, zanieczyszczony miód traci nie tylko jakość, ale również swoje lecznicze właściwości.
Naturalny to taki, który nie pochodzi od pszczół dokarmianych cukrem, nie jest rozcieńczany wodą oraz nie jest dodawany do niego cukier z buraków czy tez ryżu, ani żadne chemikalia czy antybiotyki. Światowe urzędy zdrowia badające miód twierdzą, że obecnie tylko 65% miodów w sprzedaży jest w pełni naturalnych.
Jak sprawdzić czy twój miód jest naturalny? Jest na to kilka łatwych sposobów. Oto niektóre z nich:
Test krystalizacji
Naturalny miód ma tendencję do krystalizacji i gęstnienia już po kilku tygodniach przechowywania. Sztuczny miód nie. Miód jest wytwarzany z nektaru. Pszczoły przetwarzają go i nasycają specjalnymi enzymami, między innymi oksydazą glukozową, która pomaga usunąć wodę z miodu czego efektem jest krystalizacja.
Test wody
Prawdziwy miód nie rozpuszcza się łatwo w wodzie. Ten z dodatkami ławo rozpuszcza się w wodzie, często nawet bez mieszania. Sprawdź wkładając łyżeczkę miodu do szklanki wody. Jeśli miód osadzi się na dnie, jest prawdziwy.
Test chlebowy
Na kromce chleba rozmaż miód. Prawdziwy zacznie twardnieć, a kromka chleba zacznie być chrupiąca. Sztuczny miód wsiąknie w chleb.
Test papieru
Prawdziwy miód utrzyma stałą konsystencję. Sztuczny natychmiast wsiąknie. Umieść kilka kropli miodu na ręczniku papierowym i odczekaj kilka chwil. Jeśli papier nie przesiąknie masz prawdziwy produkt w rękach.
Test kuchenki mikrofalowej
Dodaj około 2 łyżek stołowych miodu do miseczki. Podgrzewaj w kuchence mikrofalowej na dużej mocy przez 45 do 60 sekund. Naturalny miód szybko się karmelizuje. Sztuczny będzie bulgotał i pienił się.
Test smakowy
Smak prawdziwego miodu nie utrzymuje się zbyt długo. Smak fałszywego miodu utrzymuje długo ze względu na zawarty w nim cukier. To właśnie cukier czujemy w ustach.
Posłuchaj podcastów: