Niedziela Palmowa. W jakim kraju święto jest najbardziej popularne?

648
fot. Wikipedia

We Francji Niedziela Palmowa należy do jednych z najpopularniejszych świąt katolickich. Tego dnia w kościołach licznie gromadzą się wierni, ale także osoby rzadziej praktykujące, które chcą poświęcić palmy.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Ze świętem związanych jest wiele tradycji regionalnych. Tradycja święcenia palm jest szczególnie pielęgnowana na południu Francji – w Prowansji. Wierni przychodzą tam do kościołów, aby święcić gałązki oliwne czy laurowe.

Na Lazurowym Wybrzeżu święcone są także liście palmowe. Według prowansalskiej tradycji, pobłogosławione gałązki należy zawiesić na ścianie w domu. Mają one chronić mieszkańców przed chorobami, nieszczęśliwymi wypadkami, a nawet burzą. W wielu francuskich regionach Niedziela Palmowa była niegdyś uznawana za święto dzieci. Tradycja ta zachowała się w środkowej Francji – w Limoges.

 

Podczas mszy świętych księża błogosławią najmłodszych, a wierni przychodzą na msze ze specjalnymi palmami zwanymi „rampan”, które zdobione są słodyczami i bezami dla dzieci. Na północy kraju w Bretanii oraz w Alzacji podczas mszy w Niedzielę Palmową odmawiane są modlitwy w językach regionalnych.

Niedziela Palmowa to bardzo ważne święto w życiu chrześcijan, upamiętnia wiernym uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy na tydzień przed ukrzyżowaniem. Wypada zawsze siedem dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień, najważniejszy, a zarazem najbardziej uroczysty czas w roku liturgicznym.

IAR/AL