O jakiej porze najlepiej pić kawę?

Kawa to najbardziej popularny napój na świecie. Aromatyczny napój znany jest na wszystkich kontynentach i niemal wszystkich krajach popularny.

Jak wiadomo, kawa ma szereg właściwości prozdrowotnych i pita z umiarem może korzystnie wpływać na stan zdrowia.  Jak się okazuje, jednak, również pora delektowania się ulubionym napojem, ma znaczenie i to niebagatelne!

 

Jak twierdzą badacze, wypijanie pierwszej filiżanki kawy wkrótce po przebudzeniu, nie jest najlepszym pomysłem. Zbyt wczesne picie kawy zmniejsza jej działanie pobudzające. Dzieje się tak, ponieważ poziom kortyzolu w naszej krwi jest w tym czasie najwyższy. Wynika z tego, że kawa wypita zbyt wcześnie, zamiast dodać energii, sprawi, że będziemy jeszcze bardziej ospali.

 

Zdaniem badaczy, najlepszą porą, aby sięgnąć po ten aromatyczny napój, jest późny poranek. Wtedy też poziom kortyzolu jest już nieco niższy. W praktyce pierwszą kawę powinno się wypijać trzy do pięciu godzin po przebudzeniu. Wtedy efekt pobudzającego działania kofeiny będzie najsilniej odczuwalny i utrzyma się najdłużej.  Należy też pamiętać, że kawa znacząco podnosi poziom cukru w krwiobiegu, zatem picie jej na pusty żołądek jest niezalecane.

 

Warto też wypić dobrą kawę na ok. pół godziny przed planowanym treningiem. Zwiększy ona wydolność organizmu i pomoże szybciej uzyskać pozytywne jego efekty.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię