Wychowanie dzieci to bez wątpienia niełatwy temat. Na rynku istnieje wiele publikacji na temat jak powinna wyglądać idealna relacja rodzic – dziecko. Jak grzyby po deszczu pojawiają się również specjaliści od tego, jak powinniśmy wychowywać nasze dzieci. Czy powinniśmy ślepo podążać za trendami w tym temacie? Absolutnie nie!
Prawdą jest, że na przestrzeni ostatnich lat podejście do wychowania dzieci uległo drastycznej zmianie. Nasze pociechy chowane są bardziej bezstresowo i często zdarza się, że nie mają żadnych obowiązków domowych poza nauką.
Specjaliści biją na alarm że nie nakładanie na dzieci obowiązków powoduje utratę więzi ze wspólnotą domową a co za tym idzie, utrudnia późniejsze prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.
Jaka nauka wypływa z wykonywania obowiązków domowych?
W życiu jest tak, że im więcej będziesz umiał sam zrobić i mógł polegać na swoich umiejętnościach tym lepiej. Oczywiście nie można być dobrym w każdej dziedzinie. Ale mówimy tutaj o podstawowych zadaniach, z którymi zarówno kobiety i mężczyźni powinni sobie radzić w codziennym życiu. Dlatego tak bardzo ważne jest uczenie dziecka samodzielności już od najmłodszych lat.
Domowe obowiązki nauczą dziecko zaradności oraz odpowiedzialności. Badania pokazują, że dziecko już w wieku 3 lat zaczyna naśladować zachowania dorosłych ze swojego otoczenia. Dzieci w tym wieku są bardzo chętne do nauki, chłoną wszystko w bardzo szybkim tempie, więc warto to wykorzystać.
Oczywiście nie oczekuj, że twoja pociecha zrobi coś za ciebie – twoim zadaniem jest uczyć dziecko staranności i dokładności w wykonywaniu codziennych czynności. Jeśli powierzone zadania będą pojawiały się jako część codziennej rutyny nie będą odbierane przez dziecko jako coś co je przytłacza i zbyt bardzo obciąża. Wręcz przeciwnie – maluch będzie czuć się potrzebny i będzie miał wiele powodów do dumy z powodu, że potrafi zrobić różne rzeczy.
Pamiętaj o chwaleniu za sumienność w wykonywaniu zadania jak również o konstruktywnej krytyce i korygowaniu błędów z wyczuciem.
Jakie obowiązki możesz nałożyć na dziecko w zależności od wieku?
Nakładanie obowiązków warto rozpocząć już od 3 roku życia. Trzylatek z wielką chęcią przyłączy się do pomocy oczywiście w sposób jeszcze bardzo nieporadny, ale to nie jest ważne.
Co zaliczamy do tych obowiązków trzylatka:
- zbieranie swoich zabawek do pojemników,
- wrzucanie brudnych rzeczy do prania,
- pomoc w nakrywaniu stołu, ustawianiu naczyń i sprzątaniu po posiłku,
- nauka samodzielnego ubierania się, oczywiście po uprzednim przygotowaniu ubrań przez dorosłego.
Dziecko w wieku 4, 5 lat może dodatkowo wykonywać więcej czynności i jeszcze bardziej uczestniczyć w codziennym życiu.
Do wcześniejszych obowiązków możesz z powodzeniem włączyć:
- wycieranie kurzy z miejsc dostępnych dla dziecka,
- zmywanie i wycieranie naczyń.
Sześcioletnie dziecko zaczyna już szkołę, dlatego też musi być jeszcze bardziej samodzielne.
W tym wieku możemy także w domowych obowiązkach dać mu większe pole do popisu, dzięki temu bardzo dobrze poradzi sobie także w takim miejscu jak szkoła. Jakie dodatkowe obowiązki warto nałożyć na dziecko?
- wkładanie wypranych ubrań do szafek,
- samodzielne mycie włosów,
- wspólne robienie listy zakupów,
- wspólne zakupy i pomoc w niesieniu siatek z zakupami.
Dzieci w wieku siedmiu, ośmiu i dziewięciu lat ma coraz więcej obowiązków związanych ze szkołą, ale warto jeszcze dołożyć kilka czynności, które nie zajmują wiele czasu. Są to:
- czyszczenie wanny i umywalki po myciu,
- przygotowywanie kanapek do szkoły,
- odkurzanie i mycie podłóg,
- pomoc w przygotowywaniu posiłków,
- samodzielne pakowanie plecaka do szkoły i przygotowywanie ubioru.
W wieku 10 i 11 lat dziecko może już samodzielnie:
- robić niewielkie zakupy,
- pomagać rodzeństwu w podstawowych czynnościach higienicznych,
- opiekować się zwierzętami i wyrzucać śmieci.
12-15 lat – tutaj obowiązki powinny być już obowiązkowe. Zalicza się do nich:
- sprzątanie,
- pomoc w opiece nad młodszym rodzeństwem,
- gotowanie,
- pranie czy pomoc w ogródku.
Jeśli od najmłodszych lat nauczymy swoje dziecko odpowiedzialności, to rezultaty będą wspaniałe. Dziecko nauczy się samodzielności i będzie bardzo zaradne. Także wspólne wykonywanie domowych czynności przybliża nas do siebie i sprawia, że nasza relacja będzie wielopoziomowa. Musimy tylko być konsekwentni i cierpliwi aby zachęcić swoją pociechę do pomocy.