Od przybytku głowa nie boli? – Oj czasem boli i to jak!

Przekonał się o tym pewien Amerykanin, który zapragnął stać się właścicielem domku jednorodzinnego położonego w Sparks w stanie Nevada.

Po sfinalizowaniu transakcji szczęśliwy właściciel, ku swojemu zdumieniu okazał się być prawdziwym obszarnikiem. Zamiast jednej posiadłości, za jej cenę zdobył cały pas domów położonych w środkowo – zachodniej części stanu. W sumie 87 domów i działek.

Kupujący wyłożył kwotę 594 481 USD, będąc przekonanym, że pokrywa koszty przeniesienia na siebie prawa własności domu. Jednak asesor powiatu Washoe i biuro rejestratora powiatu Washoe przedstawiły dane wskazujące, że nabywca zyskał nie tylko dom, ale także 84 dodatkowe działki położone w Reno i dwie dodatkowe działki – w osiedlu Stonebrook Toll Brothers na północny wschód od miasta.

Sprawa okazała się oczywistym błędem ze strony biura zatwierdzającego transakcje.

„Wygląda na to, że pracownik Westminster z Las Vegas mógł skopiować i wkleić opis prawny z innego przelewu Toll Brothers podczas przygotowywania aktu prawnego dla nabywcy domu, przygotowującego do rejestracji” – stwierdziła Cori Burke, główny zastępczyni asesora w hrabstwie Washoe.

Administracja natychmiast wszczęła postępowanie mające skorygować błąd i odzyskać 86 nieruchomości, które przypadkowo zmieniły właściciela.

Naprawa tego zamieszania nie będzie jednak prosta. Co więcej, zaangażowany jest w nią sam nieświadomy nabywca. Musi on przenieść prawa własności z powrotem na Toll Brothers. Dopiero po ukończeniu tego procesu nieruchomości będą mogły znaleźć swoich nowych właścicieli.

Dużo zależy tu od dobrej woli człowieka, który nagle się tak znacząco wzbogacił. Jeżeli odmówi od zwrotu domów, sprawa znajdzie swój finał w sądzie, a proces może się ciągnąć długo i pociągnąć za sobą znaczne koszty.

„Myślę, że ktoś mógłby spróbować utrudnić sprawę” – powiedział przedstawiciel winowajców. „Jednak firma rejestrująca prawa własności ma oryginalną kopię oferty kupna sprzedaży jak rownież i akceptację zakupu, więc intencja jest dość jasna” – dodał.

MT/ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię