Świąteczne sytuacje najczęściej wywołujące stres i depresję

Okres świąteczny sprzyja stanom depresyjnym i nadmiernemu stresowi. Istnieje wiele powodów dla których ten czas może powodować smutek.

Święta często stwarzają przytłaczający wachlarz wymagań i zadań od robienia zakupów, gotowania posiłków po sprzątanie. Święta wiążą się z presją finansową, dawania prezentów, spotkań rodzinnych i firmowych. Święta również przypominają nam o utracie bliskich osób, często sprawiają, że czujemy się zagubieni i samotni.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego 38% ludzi stwierdza, że święta oprócz przyjemnych chwil prowadzą również do stresu, lęków, depresji i nadużyć alkoholu.

National Alliance on Mental Illness podaje, że:

  • 64% osób żyjących z chorobą psychiczną uważa, że ​​ich stan pogarsza się w okresie świątecznym.
  • 68% ludzi odczuwa świąteczny stres finansowy.
  • 63% osób odczuwa zbyt dużą presję związaną ze świętami.
  • 57% uważa , że oczekiwania są nierealne.
  • 55% stwierdziło, że pamięta szczęśliwsze czasy z przeszłości, porównując je z teraźniejszością.

Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możesz się przygotować i często zapobiec zwiększonym stanom stresowym i depresyjnym związanym ze świętami. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że masz większą kontrolę niż ci się wydaje nad zachodzącymi sytuacjami. Przygotowanie się poprzez zrozumienie, jak różne wyzwalacze wpływają na ciebie może pomóc w zmniejszeniu stresu.

Oto sytuacje, które najczęściej sprzyjają niepokojowi i stresowi w okresie świąteczny:

1. Brakuje ci „Ducha Świąt”

Bycie otoczonym wesołością może być stygmatyzujące, gdy nie odczuwasz takiego samego entuzjazmu jak inni. Presja bycia osobą towarzyską, uśmiechniętą i szczęśliwą kiedy wewnątrz nie „czujesz świąt” może utrudnić wypowiadanie się i bycie sobą. Pamiętaj, że nie musisz się zmuszać. Jeśli to możliwe, otaczaj się ludźmi, którzy celebruj swoje tradycje, wśród których możesz być sobą.

 

2. Jesteś przytłoczony żalem i stratą

Pierwsze święta bez bliskiej osoby zawsze są trudne. Wraz ze zmianą okoliczności, zmieniają się tradycje. Nie stroń jednak od rodziny i spróbuj pozostać w kontakcie z bliskim. Jeśli w dowolnym momencie poczujesz się przytłoczony wycofaj się. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie siebie i swoich uczuć i miej realistyczne oczekiwania co do tego, jak będzie wyglądał sezon świąteczny.

3. Stresujesz się dawaniem prezentów

Jeśli masz napięty budżet święta mogą przysporzyć dodatkowego stresu ze względu na tradycję obdarowywania się prezentami. Pamiętaj jednak, że masz pełną kontrolę nad prezentami. Zastanów się, ile pieniędzy możesz wydać i trzymaj się kwoty. Jeśli finanse są bardzo napięte po prostu poinformować innych, że nie możesz partycypować w dawaniu prezentów w tym roku. Pamiętaj, że akt pomagania i dawania jest ważniejszy niż prezent. Możesz pomóc w przygotowaniu świąt, upiec ciasto czy zrobić szalik na drutach.

4. Zawyżone wymagania

Zdrowe granice są niezbędne dla twojego zdrowia psychicznego. Jeśli próba bycia wszystkim dla wszystkich wysysa radość z wakacji, nie bój się odmówić kilku zaproszeń lub zrezygnuj z organizowania swojej corocznej imprezy. Nie poddawaj się presji innych. Często mniej znaczy więcej. Mniej powierzchownych spotkań towarzyskich pozwoli ci na spędzenie czasu z tymi, na których najbardziej ci zależy. Mniej napięty grafik pomoże ci również zregenerować siły i odsunąć stres.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię