Olejki eteryczne pomagające przy infekcjach ucha

Infekcja lub zapalenie ucha to z reguły infekcja występująca w uchu środkowym. Chociaż infekcje ucha występują najczęściej u dzieci, można jej się nabawić w każdym wieku.

Nie wszystkie olejki eteryczne będą przydatne w leczeniu infekcji ucha.

Poniższe olejki eteryczne mogą pomóc zwalczyć infekcję ucha i złagodzić objawy

1. Olej czosnkowy

Olejek czosnkowy od wieków jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak infekcje pasożytnicze, problemy trawienne, choroby układu krążenia i choroby układu oddechowego. Badania wykazały, że olej czosnkowy skutecznie minimalizuje nasilenie i infekcji ucha, nawet jeśli jest stosowany w małych stężeniach. Jedno z badań pokazuje, że dwie specyficzne pochodne czosnku, allicyna i s-allilocysteina (SAC) działają przeciwko mikroorganizmom wywołującym infekcje ucha środkowego i przewodu słuchowego.

2. Olejek bazyliowy

Nazywany jest również olejkiem eterycznym ze słodkiej bazylii ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwnadciśnieniowe. Roślina zawiera aż 38 związków. Dwa z nich pomagające zwalczać infekcje, to eugenol metylowy i chawikol metylowy. Badania wykazują, że te dwa związki są skuteczne w zabijaniu bakterii.

3. Olejek kamforowy

Kamfora to penetrujący olej, który szybko wchłania się w skórę. Olejek wpływa na zakończenia nerwowe. Kamfora jest silnym środkiem przeciwbólowym, przeciwgrzybiczym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym. Zabija zarazki, które przyczyniają się do bólu ucha.

 

4. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego, znany również jako melaleuca oil, pochodzi z australijskiego drzewa herbacianego. Uważa się, że ma właściwości antybakteryjne. Dzieje się tak, ponieważ zawiera duże ilości terpinen-4-ol, związku chemicznego, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwpasożytniczo. Nowsze badania wykazały, że terpinen-4-ol może być skuteczny w zwalczaniu bakterii Staphylococcus aureus wywołującej różnorodne infekcje u ludzi.

Kombinacje niektórych olejków eterycznych również dobrze sprawdzają się w naturalnym leczeniu zapalenia ucha.

1. Lawenda, bodziszek i goździk

Jedną z takich kombinacji jest goździk, lawenda i bodziszek cuchnący, czyli Herb-Robert. W badaniu, w którym analizowano skuteczność tej kombinacji przeciwko infekcjom ucha, naukowcy odkryli, że była ona w stanie nie tylko złagodzić objawy, ale i zupełnie wyleczyć infekcję ucha.

 

2. Oregano, bazylia, drzewo herbaciane

Kolejną popularną kombinacją są olejki z bazylii, oregano i drzewa herbacianego w równych ilościach wymieszanych z olejem nośnikowym. Można do nich również do dodać olejek lawendowy.

Zanim zaczniesz jakiekolwiek domowe leczenie infekcji ucha, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię