Pochodzące z Indii i sąsiedniego Nepalu drzewo z gatunku sapindus mukorossi, zwane drzewem mydlanym rodzi owoce o szczególnych właściwościach.
Ze względu na wysoką zawartość saponin używane są one przez kobiety od wieków do prania, ale nie tylko. Służą również do mycia włosów i ciała, a ze względu na swoje bardzo delikatne działanie, również ka pieli niemowląt i małych dzieci.
Znane do niedawna jedynie autochtonom, od kilku lat przebojem podbijają kraje zachodnie. Zyskują popularność dzięki rodzącej się świadomości konieczności dbania o środowisko i stosowania środków naturalnych.
Orzechy piorące wykorzystywane są nie tylko do prania i mycia ciała, ale również wszędzie tam, gdzie mogą zastąpić sztuczne detergenty. Z powodzeniem można je stosować w zmywarkach. Z uwagi na delikatność i brak wyczuwalnego dla ludzi zapachu, sprawdzają się świetnie również w kąpieli domowych zwierząt. Dodatkowym atutem jest fakt, że wykazują działanie insektobójcze, likwidując ektopasożyty, jak pchły i kleszcze.
Orzechy piorące mają niemal same zalety. Są delikatne, hypoalergiczne, radzą sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami, wydajne (przy praniu w niskich temperaturach wystarczają na kilka wsadów) i przyjazne środowisku. Niestety mają również wadę – nie posiadają właściwości wybielających, więc prane z ich użyciem jasne tkaniny mogą szarzeć. Zapobiec można temu w prosty sposób, dodając do pralki łyżkę sody oczyszczonej.
Dodatkowym atutem orzechów piorących jest ich relatywnie niska, w porównaniu ze środkami chemicznymi, cena – kilogram kosztuje około 20 – 30 zł, a wystarcza na około 160 do 180 cykli prania. Jednak orzechy piorące nie są wieczne i z czasem tracą swoje właściwości.
Kiedy skorupki staną się miękkie, matowe, a orzechy zaczną się do siebie kleić, to znak, że saponiny zawarte w łupinach już się wypłukały i czas zastąpić orzechy ich świeżą porcją. Orzechy piorące staja się pooli niezbędnikiem w świecie w którym środowisko jest tak skażone, że naukowcy twierdzą już, że postępujących zmian nie można zatrzymać, a jedynie je spowolnić.
MT