10 właściwości odżywczych i leczniczych nektarynek

Nektarynki są bardzo podobne do brzoskwiń zarówno pod względem składu genetycznego, jak i profilu odżywczego. Najbardziej oczywiste różnice to ich skóra i smak. Nektarynki nie są pokryte meszkiem jak brzoskwinie i mają cienką, gładką skórkę. Nektarynki mają również nieco jędrniejszy miąższ i bardziej słodko-cierpki smak.

Oto 10 właściwości odżywczych i leczniczych nektarynek:

1. Pomagają zapobiegać rakowi

Badania pokazują, że spożycie co najmniej 2 porcji nektarynek w tygodniu może zmniejszyć ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie. Spożywanie owoców wiązało się również z ogólnym niższym ryzykiem zachorowań na nowotwory. Kwercetyna i kwas chlorogenowy w nektarynkach hamują proliferację komórek rakowych. Nektarynki przyczyniają się również do wiązania kwasów co zapobiega recyrkulacji kwasu żółciowego w żołądku prowadząc do wydalania z organizmu potencjalnie rakotwórczych toksyn. Karotenoidy (żółte pigmenty) i antocyjany (czerwone pigmenty) mogą również zapobiegać stanom zapalnym powodującym raka. A nektarynki z białym miąższem zawierają katechiny, które zwalczają raka. Wysokie spożycie nektaryn wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem raka głowy i szyi.

2. Mają właściwości przeciwcukrzycowe

Nektarynki zawierają związki bioaktywne, które pomagają zapobiegać cukrzycy związanej z otyłością. Związki fenolowe zawarte w owocach mają właściwości przeciwcukrzycowe. Owoc nektarynki jest również jednym z tych węglowodanów, które powoli podnoszą poziom cukru we krwi. Związki fenolowe zawarte w nektarynach nie tylko pomagają zwalczać cukrzycę, ale także zapobiegają chorobom serca poprzez zmniejszenie utleniania złego cholesterolu. Nektarynki mogą również pomóc w walce z zespołem metabolicznym, który jest jedną z tych dolegliwości, na które często cierpią cukrzycy.

3. Pomagają w utracie wagi

Naturalne substancje zawarte w nektarynkach zwalczają stany zapalne i tworzą efekt domina, który pomaga w walce z otyłością. Nektarynki zawierają błonnik rozpuszczalny, który pomaga w utracie wagi. Błonnik osiąga to poprzez przekształcanie wody w żelową substancję w jelitach, która następnie zapobiega wchłanianiu cholesterolu i tłuszczów do krwi. Przyczynia się to do zdrowej utraty wagi. Błonnik rozpuszczalny również obniża poziom złego cholesterolu w organizmie.

4. Zmniejszają uszkodzenia oksydacyjne

Przeciwutleniacze w nektarynkach zmniejszają uszkodzenia oksydacyjne i promują długowieczność. Spożywanie owoców jest również powiązane z naprawą uszkodzeń DNA. Nektarynki zawierają dwa razy więcej witaminy A, więcej witaminy C i dużo więcej potasu niż brzoskwinie.

5. Regulują poziomy ciśnienia krwi

Potas znajdujący się w nektarynka również pomaga w regulacji poziomu ciśnienia krwi. Potas w nektarynach działa poprzez rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych. Ubytek potasu we krwi został również powiązany z zatrzymywaniem poziomu sodu – powodując w ten sposób wysokie ciśnienie krwi. Według niektórych obserwacji potas może również działać jako środek moczopędny, a tym samym zmniejszać objętość płynu pozakomórkowego i obniżając ciśnienie krwi.

6. Obniżają poziom cholesterolu

Błonnik rozpuszczalny obniża poziom cholesterolu. Nektarynki są świetnym źródłem błonnika. Według badań, codzienne spożywanie od 5 do 10 gramów rozpuszczalnego błonnika może obniżyć poziom złego cholesterolu nawet o 5%.

7. Poprawiają zdrowie serca

Owoce te są również bogate w witaminę C – przeciwutleniacz, który może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca. Błonnik w nektarynach może również przyczynić się do zdrowia serca. Nektarynki z białym miąższem utrzymują zdrowie serca poprzez regulację poziomu cholesterolu we krwi.

8. Poprawiają trawienie

Błonnik w nektarynach poprawia zdrowie układu pokarmowego. Nektarynki również mogą przynieść ulgę w zaparciach. Błonnik w nektarynach może stymulować wzrost pożytecznych bakterii jelitowych. Nektaryny są również naturalnie bogate w prebiotyki, które znacznie poprawiają zdrowie układu pokarmowego, ponieważ służą jako paliwo dla probiotyków, żywych organizmów w ciele. Owoc może także pomóc w leczeniu zespołu jelita drażliwego i łagodzić rozstrój żołądka.

9. Poprawiają zdrowie komórek

Witamina A w nektarynkach poprawia komunikację komórkową. Promuje rozwój komórek poprzez zachęcanie niedojrzałych komórek do przekształcenia się w całkowicie funkcjonalne tkanki.

10. Poprawiają zdrowie oczu

Nektarynki są bogate w luteinę i zeaksantynę, karotenoidy znajdujące się w siatkówce oka. Spożywanie ich poprawia gęstość pigmentu w plamce. Chronią oczy neutralizując wolne rodniki. Beta-karoten w nektarynach wspiera również zdrowie oczu i może zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej. Wyższe spożycie luteiny i zeaksantyny może zmniejszyć ryzyko zaćmy i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Luteina może również pomóc w zapobieganiu innej dolegliwości oczu zwanej barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki, która jest grupą zaburzeń oczu powodujących postępujące uszkodzenie siatkówki. Luteina i zeaksantyna mogą również pomóc w problemach ze wzrokiem związanych z przyćmionym światłem lub olśnieniem. Korzyści płynące z tych dwóch związków można przypisać ich zdolności do filtrowania niebieskiego światła (z promieniowania UV) i zapewniania mocy przeciwutleniającej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię