Poradniki i trenerzy personalni nawołują do picia minimum ośmiu szklanek wody dziennie, a z drugiej strony straszą doniesienia o możliwych, tragicznych skutkach przyjmowania nadmiarów płynów.
Prawdopodobnie właśnie wywołane nadmiarem wypitej wody konsekwencje, przyczyniły się do śmierci legendarnego Bruce Lee. Z drugiej strony, skutki odwodnienia mogą być równie z groźne. Jak zatem pić tyle, żeby nie zaszkodzić?
Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się sprawie optymalnej ilości przyjmowanych płynów. Do badania zaproszono ponad 5600 osób z 26 państw. Każdy z badanych otrzymał 100 ml wody, specjalnie oznaczonej. Zadaniem było wypić ten płyn, a badacze śledzili jego drogę przez organizm. Woda, którą mieli wypić poddaniu badaniu była wzbogacona ciężką wodą – zawierającą izotop wodoru – deuter. Wyniki i wyciągnięte na ich podstawie wnioski autorzy zamieścili na łamach Science.
Naukowcy stwierdzili, że dzienne spożycie wody jest bardzo zróżnicowane i zależne od płci, wieku, pogody oraz aktywności. Np. dla młodego mężczyzny przeciętnej budowy ciała, mieszkającego w miejscu wilgotnym i temperaturze około 10 stopni Celsjusza, ta ilość może być nawet o połowę większa od zalecanej. Różnice dotyczyły też wieku, płci i trybu życia, a także warunków klimatycznych.
Wzrost masy ciała o 50 kilogramów zwiększa zapotrzebowanie na wodę o 0,7 litra, podczas gdy wzrost wilgotności o 50 procent doprowadzi do zwiększenia zapotrzebowania o 0,3 litra. Rekordziści wypijali nawet 7 i 10 litrów wody dziennie. Takie wartości wykazywały osoby bardzo intensywnie trenujące lub żyjące w ekstremalnych warunkach klimatycznych.
Wyniki badania podsumował jeden z jego autorów – Nauka nigdy nie poparła starej zasady ośmiu szklanek jako odpowiedniej wskazówki, choćby dlatego, że myliła ona całkowity obrót wody z wodą z napojów. Tymczasem dużo wody pochodzi z jedzenia, które spożywasz – powiedział Dale Schoeller z University of Wisconsin-Madison, emerytowany profesor nauk żywieniowych, który od dziesięcioleci prowadzi badania dotyczące wody i metabolizmu.
MT
Posłuchaj podcastów: