Dom pachnący świętami

Nadchodzące święta to czas, w którym szczególnie troskliwie dekoruje się domy i mieszkania. Poza wszechobecnym blaskiem światełek, zapachem choinek i specjalnie na ten czas szykowanych potraw, można dodać też pełne aromatu, własnoręcznie wykonane dekoracje. Proste, tanie, niepowtarzalne.

Czołowe miejsca w poczcie aromatycznych, własnoręcznie wykonywanych ozdób, zajmują pomarańcze i goździki. Dojrzały i miękki owoc pomarańczy wystarczy ponakłuwać goździkami. Z ususzonych pączków goździkowca można tworzyć na powierzchni pomarańczy wzory lub postawić na klasykę i proste linie. Zapach jest obłędny utrzymuje się długo. Ponadto naturalny olejek eteryczny pomarańczy poprawia nastrój pomagając zwalczać sezonową depresję, zaś goździkowy dba o zdrowie dróg oddechowych.

Jednak rola cytrusów nie kończy się na byciu poduszeczką na goździkowe igły. Równie pięknie pachną i ładnie wyglądają też suszone plasterki tych owoców. Od malutkich kumkwatów po duże pomelo, przez limonki, cytryny, mandarynki. Świat cytrusów hojnie obdarza owocami, a każdy  z nich pachnie nieco inaczej. Można też eksperymentować, dodając do nich odrobinę korzennych przypraw. Laska wanilii, szczypta cynamonu, czy gałki muszkatołowej może podkreślić unoszący się w powietrzy zapach.

Kawałki kory cynamonowej, gwiazdki anyżu, czy suszone gałązki rozmarynu, nasiona kardamonu, czy laski wanilii  nie tylko pięknie wyglądają i z powodzeniem zastępują sztuczne ozdoby, ale także wypełniają pomieszczenia aromatem, a zapachy niosą ze sobą dobroczynne działanie prozdrowotne. Te wonne elementy można też umieścić w szklanych pojemniku, gdzie będą nie tylko pachnieć, ale i pięknie wyglądać. Każdy z tych elementów może też posłużyć do stworzenia świątecznych ozdób – nie tylko wieszanych na drzewku.

MT

Najbardziej niezwykłe tradycje świąteczne w Ameryce

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię