Park Narodowy Yosemite – system rezerwacji 2023

Dobra informacja dla wszystkich osób wybierających się do Yosemite National Park w Kalifornii w tym roku.

Dyrekcja Parku ogłosiła zawieszenie systemu rezerwacji wjazdu na teren parku latem 2023 roku z jednym wyjątkiem.

Horsetail Fall

Jedyne rezerwacje wjazdu w tym roku to będą wymagane w trzy weekendy lutego, kiedy to co roku Horsetail Fall „płonie”. W weekendy 10–12 lutego, 17–19 lutego i 24–26 lutego 2023 roku wymagane będą rezerwacje, aby wjechać na teren parku. Rezerwacje obowiązują wszystkich, nawet osoby, które nie planują odwiedzić Horsetail Fall w tym czasie.

Począwszy od zeszłego tygodnia, NPS udostępnił 50% rezerwacji dziennych,  na każdy weekend lutego na stronie https://www.recreation.gov/timed-entry/10086745. Pamiętaj, że musisz mieć założone konto, być zalogowanym, aby wykupić bilet wjazdu.  Bezzwrotna opłata rezerwacyjna wjazdu wynosi 2 USD. Oprócz tego każda osoba musi również wykupić karnet wstępu przy wjeździe do parku.

 

W lutym, od 1 do 28,  rezerwacje będą również wymagane na kempingach Camp 4, Wawona i Hodgdon Meadow pomimo tego, że zwykłe te kempingi działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Rezerwacji można dokonać na stronie recreation.gov.

Cables on Half Dome

Dodatkowo każda osoba będzie potrzebować pozwolenia na wędrówkę do Half Dome, na odcinku trasy gdzie znajdują się liny zabezpieczające. Pozwolenia te wymagane są od Memorial Day do połowy października. Liczba turystów jest ograniczona do 300 dziennie, a wszystkie pozwolenia są rozdzielane przez system loterii.

Przez cały miesiąc marzec trwa okres loterii przedsezonowej. Osoby, które wygrały pozwolenie zostają powiadomione 11 kwietnia i mają czas do 8 maja na potwierdzenie rezerwacji. Zgłoszenie się do loterii o pozwolenie kosztuje 10 USD.  Jeśli wygrasz będziesz musiał zapłacić kolejne 10 USD od osoby.

Po okresie loterii przedsezonowej, od 24 maja do 8 października trwa codzienna loteria.

Dziennie 225 pozwoleń jest losowanych na wędrówkę Half Dome na trasie rozpoczęcia się lin zabezpieczających.

Strona rezerwacji pozwoleń – https://www.recreation.gov/permits/234652

10 najlepszych tras na wycieczki samochodowe w USA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię