
Co roku Environmental Working Group opracowuje listę najbardziej skażonych pestycydami warzyw i owoców.
Przewodnik z 2023 r. zawiera dane z 46 569 próbek 46 owoców i warzyw. Przed każdym testem owoce i warzywa są odpowiednio przygotowywane – usuwany jest brud, są szorowane i myte. Niestety nawet po tych krokach EWG nadal znajduje pestycydy w testowanych produktach. I to nie kilku pestycydów, lecz ślady 251 różnych zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia.
Jak podają przedstawiciele EWG, tegoroczne testy nie wypadły dobrze, „zbyt wiele pestycydów wciąż znajduje się w zbyt dużych ilościach w zbyt dużej ilości produktów, które codziennie spożywają miliony Amerykanów.”
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda pokazują, że spożywanie owoców i warzyw z wysokimi poziomami pozostałości pestycydów może zmniejszać ochronę przed chorobami układu krążenia i śmiertelnością.
Na tegorocznej liście „Dirty Dozen” znalazły się:
- Truskawki
- Szpinak
- Jarmuż, collard i mustard greens
- Brzoskwinie
- Gruszki
- Nektarynki
- Jabłka
- Winogrona
- Papryka – słodka i ostra
- Czereśnie
- Jagody
- Fasolka zielona (szparagowa).
Wśród wyników badań najbardziej niepokojące były poniższe:
1. Na badanych próbkach z Parszywej Dwunastki znaleziono łącznie 210 pestycydów.
2. Ponad 90% próbek truskawek, jabłek, czereśni, szpinaku, nektarynek i winogron dało wynik pozytywny na obecność przynajmniej dwóch pestycydów, a z reguły więcej.
3. Większość truskawek zawierała 22 pestycydy.
4. Jagody – 54 pestycydy, wśród nich kilka neonowych pestycydów zabijających pszczoły.
5. Niektóre próbki zawierały nawet 50 różnych pestycydów.
6. Wszystkie produkty z listy miały co najmniej jedną próbkę z co najmniej 13 różnymi pestycydami – a niektóre miały ich aż 23.
7. W 6% próbek fasolki szparagowej wykryto neurotoksyczny acefat fosforoorganiczny, insektycyd, którego stosowanie jest zakazane od 2011 roku.
8. Najwięcej pestycydów wykryto w jarmużu, collard greens an mustard greens – 103, a także papryce słodkiej i ostrej – łącznie 101 pestycydów.
Według EWG, 75% nie-ekologicznych owoców i warzyw sprzedawanych w USA jest „nasyconych” potencjalnie toksycznymi chemikaliami rolniczymi, z których część jest zakazanych w USA i Europie z powodu obaw o to, jak szkodzą ludziom.
Badania kliniczne pokazują, że wyższe spożycie żywności ekologicznej wiążę się z niższym poziomem pestycydów w moczu, wyższym wskaźnikiem płodności i porodu, zmniejszoną częstotliwością występowania chłoniaków nieziarniczych, niższym BMI i zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2.
Kiedy jeść czosnek by był najskuteczniejszy? Naukowcy są zgodni
Posłuchaj podcastów: