Strona główna Warto wiedzieć

Picie kawy hamuje wzrost – prawda czy fałsz?

Słyszeliście powiedzenie „Pijesz kawę – nie urośniesz”? Nie wiem jak wy, ale ja w czasie dorastania na wszelki wypadek unikałam kawy jak ognia i święcie wierzyłam że właśnie temu zawdzięczam mój wysoki wzrost. Do dzisiaj. Otóż najnowsze badania naukowe nie znalazły żadnych dowodów na to, że picie kawy ma jakikolwiek wpływ na wzrost. Ale po kolei:

W badaniu wzięło udział 81 kobiet, w wieku 12-18 lat nie stwierdzono różnicy we właściwościach kości między tymi, którzy spożywali dużo kofeiny, a osobami o najniższym spożyciu. Eksperyment trwał 6 lat. Wcześniejsze badania i legenda sugerowały, że istnieje związek między spożyciem kofeiny, a zmniejszonym wchłanianiem wapnia, który jest niezbędny dla wytrzymałości i zdrowia kości.
Jest wiele przyczyn, dla których dzieci nie powinny sięgać po napoje zawierające kofeinowe (m.in. uzależniają od kofeiny, zaburzają sen, nadmiernie pobudzają i mogą powodować bóle głowy), ale ten dotyczący wzrostu jest mitem. Naukowcy mają też dobra wiadomość dla dorosłych ( pomijając kobiety w ciąży, osoby chore – ogólnie osoby które są znacznie bardziej wrażliwe na działanie kofeiny) mogą bezpiecznie spożywać do 400 mg kofeiny dziennie. To odpowiednik 240 ml kawy. Taka dawka kawy dziennie zmniejsza ryzyko demencji i poprawia zdolność do zapamiętywania, spala tłuszcz, zawiera antyoksydanty i poprawia samopoczucie.Uff, jak to dobrze, że jestem dorosła…

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię