Polka wynalazczynią taniej metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych

YouTube

Olga Malinkiewicz, polska fizyk i założycielka start-upu Saule Technologies zrewolucjonowała rynek energetyczny swoim wynalazkiem taniej metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów.

Perowskitowe moduły to nie tylko nowa generacja w pełni drukowanych ogniw słonecznych, ale również najnowsza i najtańsza technologia solarna. Wynalazek naszej rodaczki poszerza możliwości zastosowania tradycyjnej fotowoltaiki.

Perowskity posiadają unikalne cechy, które czynią je przydatnymi w zastosowaniach z ogniwami słonecznymi. Zarówno użyte surowce, jak i możliwe metody produkcji (takie jak różne techniki drukowania) są tanie. Ich wysoki współczynnik absorpcji umożliwia ultra-cienkim warstwom – około 500 nm, absorbowanie całego widzialnego widma słonecznego. Te cechy razem dają możliwość tworzenia tanich, wysokowydajnych, cienkich, lekkich i elastycznych modułów słonecznych.

Elastyczne perowskity Malinkiewicz mogą być drukowane w różnych kolorach, a nawet w formie przezroczystych folii. Ale największą różnicą między dotychczasową technologią a naszej fizyczki jest to, że pozwalają czerpać energię także ze sztucznego oświetlenia. Dzięki ich elastyczności można nimi pokrywać budynki, biurowce, falowane dachówki, samochody, a nawet obudowy laptopów i telefonów.

Obiecujące początki

Olga Malinkiewicz rozpoczęła pracę nad rewolucyjną technologią ogniw słonecznych w 2013 roku. Będąc jeszcze doktorantką na Uniwersytecie w Walencji opracowała tą tanią i rewolucyjną metodę produkcji ogniw słonecznych, która opiera się na powlekaniu perowskitów elastycznymi foliami.

Rozwój firmy

Rok później wraz z dwoma biznesmenami – Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem założyła firmę Saule Technologies we Wrocławiu. Również w 2014 roku, Malinkiewicz za pracę nad wykorzystaniem perowskitów w fotowoltaice otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21
W 2015 roku Olga Malinkiewicz zdobyła tytuł Innowatora Roku w konkursie „Innovators Under 35” organizowanym przez MIT Technology Review. Była pierwszą Polką, która zdobyła ten tytuł. W tym samym roku Saule Technologies otrzymał tytuł „Startup Roku 2014” w konkursie Business Mixer, cyklicznej imprezy organizowanej przez Business Link, 25 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz pozyskał pierwszą inwestycję od japońskiego przedsiębiorcy i inwestora Hideo Sawady, reprezentowanego przez Huis Ten Bosch Co. Ltd. Hideo Sawada włożył na rozwój firmy 20 mln zł.

Wyróżnienia

W dniu 11 listopada 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Olgę Malinkiewicz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla rozwoju nauki polskiej”.

Kolejnym kamieniem milowym firmy było stworzenie w 2018 roku półprzezroczystego modułu perowskitowego o rozmiarze A4. Ogniwa te już są zainstalowane między innymi na budynku Skanska Spark w Warszawie i Henn-na Hotel w Nagasaki w Japonii.
Rok później na potrzeby rynku elektromobilnego powstał pierwsza solarna wiata na auta – carport.

W marcu zeszłego roku Olga Malinkiewicz została wyróżniona przez magazyn Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego – American Chemical Society i uznana za jedną z najważniejszych kobiet w świecie nowoczesnych technologii.

W maju tego roku firma uruchomiła pierwszą linię produkcyjną we Wrocławiu. Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów, pracujących w centrum R&D z pilotażową linią produkcyjną i jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów optoelektronicznych w Europie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię