Pomogą schudnąć, wzmocnią mięśnie oraz kości

Pistacje mieszczą w sobie masę dobroci. Te niewielkie, zielone orzechy są nie tylko smaczne, ale także pełne cennych składników odżywczych o naukowo udowodnionych korzyściach zdrowotnych.

Śmiało można zaliczyć je do grupy tzw. superfoods czyli żywności pochodzenia naturalnego bogatej w różnorodne składniki, mające korzystny wpływ na organizm człowieka. Pistacje obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, wzmacniają mięśnie i kości, a nawet przyczyniają się do schudnięcia.

Pistacje – co o nich wiemy?

Orzeszki pistacjowe to jadalne pestki rośliny zwanej Pistacją właściwą. Uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie, głównie w Syrii, Afganistanie, Iranie, Iraku, Turcji czy USA. W Europie największe jej plantacje znajdują się w Grecji.

Pistacje uważane były dawniej za wyjątkowy przysmak i cieszyły się wielką popularnością wśród możnowładców, pozostając niedostępne dla „zwykłych śmiertelników”. Dziś są powszechnie dostępne, jednak ich wysoka cena sprawia, że jedzone są raczej okazjonalnie jako przekąska lub dodatek do potraw. Jednak nie tylko walory smakowe decydują o tym, że pistacje są tak cenionym towarem na całym świecie. O właściwościach pistacji wiedziano już dawno – wierzono, że za ich pomocą można wyleczyć choroby. Były stosowane m.in. jako środek leczniczy na ból zęba. Dzisiaj także spożywamy je dla lepszego zdrowia.

 

Właściwości odżywcze pistacji i ich wpływ na odchudzanie

Pistacje, jak większość orzechów, są dość kaloryczne – w 100 g znajduje się aż 560 kcal. Jednak mimo swej wysokiej kaloryczności, polecane są powszechnie jako produkt, który powinien znaleźć się w diecie osób, pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Ich wysmuklające działanie w dużej mierze wynika bowiem z działania obecnego w nich błonnika. Dodatkowo, wysoka zawartość białka sprawia, że orzechy te, nawet zjedzone w niewielkiej ilości, zapewniają bardzo długie uczucie sytości.

Oprócz tego pistacje to prawdziwa bomba witaminowa. Są cennym źródłem potasu i fosforu, kwasu foliowego, wapnia, magnezu oraz witamin: C,E oraz B.

Pistacje na obniżenie cholesterolu i poziomu cukru we krwi

Badania wykazały, że spożywanie 50 gramów pistacji dziennie obniża poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę nawet o 9 procent. Dodatkowo, pistacje mają także wpływ na bakterie jelitowe, które są bezpośrednio związane z cukrzycą typu 2.

To jednak nie wszystko! Orzechy te zawierają także wiele zdrowych tłuszczów -nienasycone kwasy tłuszczowe w nich zawarte nie tylko pomagają schudnąć, ale mają także korzystny wpływ na serce i poziom niezdrowego cholesterolu.

 

Pistacje na wzmocnienie mięśni i kości

Wysoka zawartość białka oraz wapnia korzystnie wpływa na mięśnie i kości, dlatego też pistacje zalecane są pacjentom z osteoporozą oraz słabymi zębami. Oprócz tego zawarty w nich magnez zapobiega występowaniu skurczów mięśni.

Pistacje na obniżenie stresu

Zawarte w pistacjach witaminy dpowiedzialne są także za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina B6, w którą obfitują orzechy, realnie przyczynia się do poprawy naszego samopoczucia psychicznego. Kiedy jej poziom jest prawidłowy nie mamy problemu ze zmęczeniem, nadpobudliwością czy rozdrażnieniem.

Zielona sól, co to takiego?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię