Przewlekły stres – niebezpieczny dla zdrowia

Życie w 3 dekadzie XXI wieku to życie w ciągłym stresie i napięciu, z jakim nie musiały się zmagać wcześniejsze pokolenia.

 

Tempo życia, rosnące wymagania i niemożność sprostania oczekiwaniom, powodują narastające frustracje. Do tego dochodzi spłycenie relacji , które często owocuje kruchością więzi. Dla wielu to nie do wytrzymania, stąd rosnąca fala samobójstw i gabinety pełne pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne i nerwicowe. Jakie są objawy przewlekłego stresu i co powinno zaalarmować?

Objawy długotrwałego stresu mogą przypominać te reakcje organizmu, które występują kiedy człowiek jest zdenerwowany. Jedne z najczęściej spotykanych wtedy, jak:

• drżenie rąk
• nadmierna potliwość
• bladość
• przyspieszone bicie serca

występują również przy stresie przewlekłym. Innie, są reakcją somatyczną organizmu na sytuacje nadmiernie i przewlekle obciążające psychikę i mogą przypominać objawy innych chorób. Należą do nich zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, jak bóle brzucha, mdłości, obniżone libido, ciągle zmęczenie, bóle głowy czy karku.

 

Do poważnych objawów przewlekłego stresu mogą należeć też problemy z sercem, osłabienie odporności, a nawet tycie i łysienie – szczególnie u mężczyzn, choć i kobietom mogą się znacznie przerzedzać włosy. Przewlekły stres to również zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym i nerwicowym. One również mogą dawać objawy somatyczne – przejawiające się w dysfunkcjach ciała.

Ze skutkami przewlekłego stresu można sobie radzić. Przede wszystkim ważne jest, żeby nie tłumić emocji. Jeżeli w otoczeniu nie ma osób, z którymi można porozmawiać otwarcie, warto skorzystać z pomocy specjalistów lub choćby telefonów zaufania. Bardzo ważne jest też znalezienie „wentylu” bezpieczeństwa. Może być to hobby, czas przeznaczany codziennie na relaks w formie faktycznie sprawiającej przyjemność. Konieczne jest odstawienie wszelkich środków pobudzających i unikanie picia kawy po południu i wieczorami.

W przewlekłym stresie ważne jest również wypracowanie zdrowych metod rozładowywania napięcia. Dla każdego mogą być one inne. Od krzyku, przez spokojne spacery i przytulanie drzew, aż po medytację, czy sport. Emocji nie wolno tłumić, bo prędzej czy później odbije się to na zdrowiu.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię