Prawidłowo zbilansowana dieta powinna dla zdrowego organizmu dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, bez których dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia jest niemożliwy.
W ostatnim czasie, dzięki badaniom naukowym coraz więcej wiemy o diecie i procesie przyswajania określonych substancji. Stan zdrowia (niektóre choroby), stan emocjonalny, jakość produktów żywnościowych, sposób przygotowania potraw a nawet tempo spożywania posiłków mają ogromne znaczenie na proces trawienia i gospodarkę składnikami pokarmowymi – w szczególności takimi jak: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Warto podkreślić, że suplementów nie powinno stosować się samemu, a po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, którzy wskaże rodzaj i sposób przyjmowania suplementów.
O jakiej porze dnia przyjmować suplementy?
Obok pytań o rodzaj i ilość przyjmowania – jest to jeden z najbardziej istotnych problemów suplementacji. W tym zakresie niestety nie znajdziemy konkretnej reguły. Pora przyjęcia suplementu uzależniona jest bowiem od jego rodzaju.
Na czczo:
- Probiotyki – dostarczone w jedzeniu produkty mleczne lub błonnik stworzą dla nich idealną pożywkę i warunki do rozwoju;
- Preparaty z błonnikiem – mają działanie wypełniające, dla tego też mogą spełnić rolę pierwszego śniadania przy kuracjach oczyszczających i odchudzających. Należy mieć jednak na uwadze, że w połączeniu z innymi suplementami diety – mogą w sposób znaczny zmniejszać ich skuteczność.
- Preparaty z krzemem – krzem posiada właściwości odtruwające i oczyszczające, ze względu na które powinno się go przyjmować zachowując odstęp 2 godzin od spożycia innych leków.
- Węgiel aktywny – jest substancją silnie absorbująca i porowatą, wiąże szkodliwe substancje i toksyny. Aby odnieść zamierzony efekt oczyszczenia należy suplementować go na 4 godziny przed posiłkiem i/lub 4 godziny po posiłku.
- Napary i preparaty ziołowe – zioła są źródłem wielu substancji aktywnych i mikroelementów, nie zaleca się ich łączenia z suplementami diety. Spożyte na pusty żołądek mają o wiele korzystniejsze działanie.
Przed posiłkiem:
- Enzymy trawienne – mają za zadanie wspomagać trawienie pokarmu – koniecznie należy je zażywać przed posiłkiem.
- Beyaina HCL – wspomaga prawidłową pracę żołądka i błony śluzowej układu pokarmowego.
W trakcie / po posiłku:
- Witamina C (kwas L-askorbinowy) – może wykazywać działanie drażniące na błonę śluzowa układu pokarmowego. Ponieważ niektóre składniki pokarmowe mogą stanowić warstwę ochronna dla błony i korzystnie wpływać na gospodarkę witaminy C warto zażyć ją po posiłku.
- Witaminy A,D,E,K – witaminy, które świetnie rozpuszczają się w tłuszczach – stąd powinny być spożywane wraz z pokarmem zawierającym dobre jakości oleje. Jednocześnie należy pamiętać, że tłuszcze trans i wysoko przetworzone oleje nie tylko utrudnią wchłanianie tych witamin ale również zaszkodzą wątrobie.
- Żelazo – zaleca się jego spożycie wraz z duża zawartością witaminy C, suplementu, który go zawiera nie powinno popijać się kawą czy herbatą.
- Potas, magnez, cynk – spożyte na pusty żołądek mogą spowodować uciążliwe dolegliwości tj. ból, pieczenie, zgaga. Zaleca się ich spożycie po posiłku.
- Preparaty wspomagające wątrobę – najbardziej zalecane po obfitym posiłku lub spożyciu alkoholu – mają korzystny wpływ na metabolizm i regenerację komórek wątroby.
Rano:
- Witaminy z grupy B – są silnie zaangażowane w metabolizm energetyczny. Zaleca się ich spożycie w pierwszej połowie dnia; stosowane razem z magnezem wspomagają efektywność pracy umysłowej.
- Kwasy omega 3-6-9 – zmniejszają poziom cholesterolu, wspierają pracę mózgu i usprawniają przepływ krwi. Najlepiej je zażyć po śniadaniu.
- Błonnik – działa osłonowo na żołądek, świetnie zaspokaja głód. Idealny na pierwszy posiłek.
W ciągu dnia:
- Witamina C, magnez, potas, cynk – idealne jeśli czujesz zmęczenie lub senności.
- Antyoksydanty – najlepiej działają w połączeniu z magnezem i witaminą C.
- Adoptogeny – wspomagają regulację poziomu stresu, przywracają równowagę emocjonalną.
- Koenzym Q10 – niezbędny składnik do wytworzenia energii w komórkach.
- Pozostałe witaminy i minerały.
Wieczór:
- Kolagen, MSM – wspierają procesy regeneracji – są więc idealne aby je zastosować przed snem.
- Selen – zaleca się przyjęcie jego dawki wczesnym wieczorem aby zapewnić dobry wypoczynek.
- Melatonina – daje sygnał organizmowi, że zbliża się pora snu, wprowadza organizm w stan głębokiego snu.
- GABA ma działanie wyciszające, umożliwia relaks i uspokojenie się – co wspomaga zasypianie.
- Błonnik – spożyty wieczorem uchroni nas przed wieczornymi i nocnymi napadami głodu, wycisza żołądek, wspomoże poranne wypróżnienie.
- Węgiel aktywny – zalecany do zastosowania późnym wieczorem – zabsorbuje toksyny zalegające w jelitach i ułatwi ich wydalenie.
- Napary z mięty i melisy – zadziałają wyciszająco i ułatwią zasypianie.