Przyzwyczajenia kulinarne Amerykanów

Co kraj to obyczaj. Amerykanie lubią jeść łatwo, szybko i przystępnie.
Najpopularniejsze jedzenie to pizza – 16%, hamburgery 13% oraz taco i makarony – 11%.

1. Lód

Lodowa obsesja – szklanki wypełnione lodem niezależnie od pory roku. Amerykanie kochają lód. Dodają go do wszystkiego, nawet czerwonego wina.

2. „Ostrygi Rocky Mountain”

Ostrygi Rocky Mountain – górskie ostrygi? Wiadomo, że ostrygi żyją na przybrzeżnych(!) skałach, ale w „górskich skałach” tylko w Ameryce. Przysmak ten o nazwie Rocky Mountain Oysters to nic innego jak jądra byka. Nazwa została wykreowana przez ranczerów z rejonu Rocky Mountains dla zachęcenia nieświadomych przyjezdnych do ich spożycia. Zazwyczaj podawane są smażone i dzisiaj uważane są za kulinarny przysmak.

3. Kawa „to go”

Kawa „to go” – reszta świata delektuje się każdym łykiem kawy podawanej w np. ładnej filiżance. W USA filiżanki przypominają małe wiaderka i wypijają ją „on the go”. 80% społeczeństwa żyje w odległości 20 mil od najbliższego Starbucksa.

4. Cebula

Ponad 9 kg (20 funtów) cebuli rocznie – według amerykańskiego National Onion Association konsumpcja cebuli w USA na osobę wynosi ponad 9 kg rocznie. To 450 ładunków cebuli przewożonych ciężarówkami każdego dnia na terenie kraju.

 

5. Ile jedzą Amerykanie

Amerykanie zjadają rocznie – 632 funty produktów mlecznych (w tym 31,4 funtów sera); 415,4 funtów warzyw (najpopularniejsze to kukurydza i ziemniaki); 273 funty owoców i 183,6 funtów mięsa i drobiu.

6. Żywność przetworzona

Żywność przetworzona – Amerykanie spożywają o 31% więcej żywności przetworzonej niż świeżej.

7. Donutsy

Donutsy – każdego roku w USA spożywa się ponad 10 miliardów pączków.

8. Amerykanie jedzą w pośpiechu

Amerykanie jedzą w pośpiechu – 20% wszystkich amerykańskich posiłków jest spożywanych w samochodzie.

9. Fast food

Fast food – średnio Amerykanie wydają co roku 10% swoich dochodów na fast food. 80% Amerykanów odwiedza restauracje typu fast food przynajmniej raz w miesiącu, a 58% raz w tygodniu.

 

10. Śniadanie

Śniadanie – pomimo tego, że w amerykańskich media non-stop słyszy się o tym jak ważne jest spożywanie śniadania, tylko 26% ludności je śniadanie każdego dnia.

11. Sól

Sól – 90% Amerykanów spożywa 3 400 mg soli dziennie, jest to 1 000 mg więcej niż zalecane wytyczne służby zdrowia.

12. Ziemniaki

Ponad 110 funtów ziemniaków zjada przeciętny Amerykanin w ciągu roku. To prawie 50 kilogramów.

Jak uzyskać obywatelstwo amerykańskie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię