Rak piersi stał się chorobą przewlekłą?

148

W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w leczeniu raka piersi, co znacznie poprawiło rokowanie i jakość życia pacjentek.

Nowoczesne terapie były jednym z głównych tematów warsztatów dla chorych z zaawansowanym rakiem piersi zorganizowanych w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Onkolog doktor Katarzyna Pogoda powiedziała, że zainteresowane jest bardzo duże. „Pacjentki chcą wiedzieć, która terapia w przypadku ich choroby byłaby skuteczna, czasami pytają o konkretne przypadki, że są leczone danym lekiem i co dalej. Ale nowe terapie – to jest coś, co interesuje nasze pacjentki na takich spotkaniach” – dodała.

 

Pani Małgorzata Rosa 27 lat temu dowiedziała się, że ma raka piersi, teraz pomaga innym pacjentkom chorym na ten nowotwór. „Jestem ochotniczką, która chodzi po szpitalach i rozmawia bezpośrednio z kobietami przy łóżku. Wiem, o czym mam z nimi rozmawiać, bo widzę, że one są tak samo załamane, jak ja tyle lat temu. Swoją osobą, że tyle lat mi się udało, daję im przykład, że można żyć z tą chorobą” – mówiła.

Co roku rozpoznaje się w Polsce ponad 20 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi. Chorych będzie coraz więcej, dlatego tak ważna jest profilaktyka czyli wykonywanie mammografii po ukończeniu 50. roku życia co 2 lata. Badanie to pozwala wykryć zmiany na wczesnym etapie.

IAR