Bez względu na to, jak dobry jesteś w ocenianiu ludzi, nadal możesz natknąć się na toksyczne relacje. Z jakiegoś powodu wydaje się, że coraz trudniej jest znaleźć przyzwoitych ludzi, z którymi można się zaprzyjaźnić lub tworzyć wartościowy, zdrowy związek.
Niejednokrotnie na pierwszy rzut oka ludzie wydają się mili, rozsądni i interesujący do spędzania z nimi czasu. Mimo to, ta sama osoba, którą zdecydowaliśmy się zaprosić do naszego życia – ponieważ myśleliśmy, że ma dobre intencje, nagle zamienia się w tę toksyczną, wyczerpującą energię istotę.
Często zadajemy sobie pytanie jak to jest możliwe, że ktoś zmienił się aż tak bardzo, że nie widzieliśmy żadnych symptomów ostrzegawczych? W większości przypadków ludzie się nie zmienili, tylko umiejętnie ukrywali swoje prawdziwe ja, toksyczne osoby to mistrzowie manipulacji, ich potencjalne „dobro” jest niestety tylko złudzeniem.
Oto 5 rodzajów ludzi, których powinieneś unikać lub zerwać więzi.
1. Plotkarz
Miłośnika plotek łatwo rozpoznać z daleka, jednak jeśli chodzi o starego dobrego przyjaciela, jesteśmy bardziej subiektywni. Jeśli jesteś typem osoby, która robi wszystko, co w jej mocy, aby utrzymać zdrową przyjaźń, naturalne jest oczekiwanie, że twój przyjaciel zrobi to samo. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś, z kim podzieliłeś się wszystkimi swoimi sekretami i z kim nigdy się nie kłóciłeś, może po prostu plotkować o tobie – i to zupełnie bez powodu, prawda? Niestety wielu plotkarzy ma ten zły nawyk.
Plotkarz potrzebuje uwagi wszystkich i zrobi wszystko, aby ją zdobyć, nawet jeśli oznacza to praktycznie wymyślanie historii. Może naprawdę się tobą opiekować, ale to nie powstrzyma go przed powiedzeniem komuś wszystkiego, co o tobie wie. Często robi to automatycznie, podświadomie, nie może nic na to poradzić, nie zdaje sobie nawet sprawy, że jego własne działania (plotkarstwo) jest gorsze niż rzeczy i ludzie o których opowiada.
Jeśli masz przyjaciela, który opowiada ci czyjeś sekrety bez mrugnięcia okiem, prawdopodobnie dzieli się twoimi z taką samą łatwością. Ludzie godni zaufania po prostu powstrzymują się od mówienia więcej niż powinni.
Zerwanie relacji z taką osoba może wydawać się trudne ze względu na obawę, że w ramach zemsty, osoba z tak wielką o nas wiedzą wyjawi wszystkim nasze sekrety. Brutalna prawda jest niestety taka, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nasze sekrety już dawno zostały wyjawione. Warto zatem zadać sobie pytanie: co tak naprawdę mamy do stracenia?
2. Pasywny agresor
Pasywna agresja jest biernym wyrazem wrogości lub gniewu. Nie zawsze jest to celowe, ale to nie czyni go mniej toksycznym zachowaniem. Niektórzy ludzie nie są w stanie mówić wprost o tym, co naprawdę czują, ale jeśli się z nimi skonfrontujesz, w końcu ci powiedzą. Nie dzieje się tak w przypadku osoby pasywno-agresywnej. Używają oni mieszanych wiadomości, aby cię zmylić i manipulować, a jeśli nalegasz na daną sprawę, po prostu staną się defensywni, znajdą wymówki lub zaprzeczą wszystkiemu.
Zazwyczaj można zobaczyć wszystkie znaki w ich mowie ciała. Pomyśl o partnerze, który jest na ciebie wyraźnie zły, ale kiedy zapytasz go „co jest nie tak?”, odpowie „wszystko jest ok”. To samo może się zdarzyć z przyjacielem – niby mówi, że wszystko jest w porządku, ale wciąż wyraźnie ogranicza relacje z tobą lub wysyła ukryte wiadomości, które sprawią, że masz mętlik w głowie.
3. Stonewaller
Stonewaller to typ osoby, która odmawia współpracy, komunikacji, osoby, która ciągle unika kontaktu. Osoby takie odmawiają wszelkiej formy zaangażowania w relację. Może się wydawać, że jesteśmy dla stonewallera kimś nudnym, nieciekawy, irytującym, niepotrzebnym.
Zachowanie stonewallera sprawi, że poczujesz się zanegowany jako osoba, upokorzony, winny, beznadziejny, a nawet zły. Niemożliwe jest posiadanie zdrowej relacji z takimi ludźmi, którzy właściwie nie potrafią ich nawiązywać, którzy są zimni do szpiku kości. Stonewallerzy są destrukcyjnymi ludźmi i lepiej usunąć ich ze swojego życia. Jeśli nie chcą się zmienić, musisz przestać walić głową w ścianę – bo do tego właśnie sprowadza się utrzymywanie z nimi relacji. Większość stonewallerów i tak jest nieosiągalna.
4. Krytyk
Wszyscy potrzebujemy kogoś, kto jest w stanie zaoferować dobrze uzasadnione opinie na temat naszego zachowania lub pracy, nawet jeśli są negatywne. To konstruktywna krytyka. Jeśli jednak dana osoba stale cię krytykuje, bez względu na to, co robisz, staje się to dużym problemem.
Kiedy partner lub przyjaciel utwierdza cię w przekonaniu, że nie możesz zrobić nic dobrze, z pewnością obniży to twoją samoocenę, zwłaszcza jeśli cenisz jego opinie. Krytyk wydając swoją opinię jest skłonny do obrażania, gdy nie będzie z czegoś zadowolony. Prawda jest niestety taka, że nic nie jest w stanie go zadowolić.
W zdecydowanej większości, krytycy krytykują osobę, nie zaś jej zachowanie. Pamiętaj, że ludzie, którzy naprawdę się o ciebie troszczą, nie skorzystają z żadnej okazji, aby cię poniżyć tylko po to, aby poczuć się lepiej ze sobą.
5. Antyspołecznik
Wiele osób nazwałoby introwertyka antyspołecznym, ale pierwszy jest tylko cechą osobowości, podczas gdy drugi jest zaburzeniem osobowości. Jednostka aspołeczna nie ma szacunku dla tego, co jest dobre, a co złe. Ignoruje uczucia i prawa innych. Dzieje się tak, ponieważ osoby aspołeczne posiadają cechy socjopatii lub psychopatii. Niektórzy z nich są zdolni do odczuwania empatii i wyrzutów sumienia, podczas gdy inni jedynie udają emocje.
Trudno jest poprawnie zidentyfikować taka osobę – oszukają cię, udając wymaganą część emocjonalną, aby uzyskać to, czego szukają: uwielbienie, pieniądze lub władzę. Gwałtowne zachowanie, impulsywność, arogancja i nieodpowiedzialność są wspólnymi cechami antyspołeczności.
Podsumowanie
Nawet ktoś, kto świetnie radzi sobie z ocenianiem ludzi i ich osobowości może się pomylić i raz czy dwa źle kogoś ocenić. Nie należy się obwiniać, tym bardziej, że niektórzy doskonale radzą sobie ze sztuką manipulacji i świetnie potrafią maskować swoją prawdziwą osobowość. Ważne jest, aby potrafić w porę dostrzec toksyczne relacje i umieć je stanowczo zerwać.
Posłuchaj podcastów: