Silny dolar – plusy i minusy

482

Wydawać by się mogło, że silny dolar amerykański to same zalety. Nie jest tak jednak do końca – ta sytuacja ma zarówno kilka zalet jak i wad. Jak to w życiu zazwyczaj bywa – niektórym przynosi korzyści, ale wpływa negatywnie na innych.

 

1. Czy silny dolar to dobrze dla USA?

Dolar jest uważany za silnego, gdy rośnie na wartości w stosunku do innych walut na rynku walutowym. Umacniający się dolar amerykański oznacza, że ​​może kupić więcej obcej waluty niż wcześniej. Na przykład silny dolar przynosi korzyści Amerykanom podróżującym za granicę, ale stawia zagranicznych turystów odwiedzających USA w niekorzystnej sytuacji.

2. Jakie skutki dla świata może przynieść silny dolar?

Kiedy energia i surowce kosztują więcej, ceny wielu produktów dla konsumentów i przedsiębiorstw rosną, powodując inflację na całym świecie. Jedynym wyjątkiem są Stany Zjednoczone, gdzie silniejszy dolar sprawia, że ​​import produktów konsumpcyjnych jest tańszy, a zatem może pomóc okiełznać inflację.

3. Silny dolar – plusy minusy

Wraz z dalszym umacnianiem się dolara cena importu będzie nadal spadać. Ceny innych tańszych towarów importowanych również spadną, pozostawiając więcej rozporządzalnych dochodów w kieszeniach amerykańskich konsumentów. Amerykańskie firmy, które importują surowce z zagranicy, będą miały niższy całkowity koszt produkcji i w rezultacie uzyskają większe marże zysku.

Okazuje się że wahania kursów walut w końcu powrócą do średniej, ponieważ tanie towary zagraniczne powinny zwiększyć na nie popyt, podnosząc ich ceny. W tym samym czasie kosztowny eksport krajowy będzie musiał spaść, ponieważ popyt na te towary spada na całym świecie, aż w końcu znajdzie się pewien poziom równowagi.

BI

Perspektywa