Jabłka – właściwości i rodzaje jabłek

jabłka

„An apple a day keeps the doctor away”
W tym popularnym amerykańskim powiedzeniu kryje się sporo prawdy. Jabłko jest najpopularniejszym i najczęściej spożywanym owoce na świecie.

Historia jabłek

Jabłka trafiły do Europy z Azji. Dzięki biblijnej historii o Adamie i Ewie, która to odważyła się skosztować zakazanego owocu jabłko traktowane jest również przez wielu jako afrodyzjak. W Europie jest postrzegane jako symbol życia, urodzaju, miłości oraz płodności. Złote jabłka były symbolem nieśmiertelności i najwyższego bogactwa oraz wiecznego życia. W naszej tradycji chrześcijańskiej, jabłko jest symbolem pokusy i pożądania.

Jabłko to samo zdrowie

Ten wspaniały owoc ułatwia przyswajanie wapnia przez nasz organizm dzięki czemu wzmacniają się nasze włosy, zęby, paznokcie. Jabłka skutecznie walczą z cholesterolem i zmniejszają ryzyko zawału serca. Dzięki zawartym flawonoidom, przeciwutleniaczom, jabłka skutecznie zapobiegają tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych a co za tym idzie prowadzą do sprawnego przepływu krwi. Najcenniejszą częścią tego owocu są gniazdo nasienne i skórka. To tam znajduje się najwięcej pektyn, czyli węglowodanów oczyszczających nasz organizm z substancji trujących. O tym powinien pamiętać każdy palacz.

Jabłko źródłem młodości

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy jabłka są źródłem młodości. Antyoksydanty przedłużają bowiem życie naszym komórkom. Wśród anytoksydantów znajdujących się w jabłkach znajdują się witaminy A i C oraz polifenole i minerały takie jak cynk, krzem, żelazo, potas i selen. Antyoksydanty nie tylko chronią nas przed zmarszczkami opóźniając procesy starzenia, ale również chorobami związanymi ze starszym wiekiem jak chorobą Alzheimera.

Jabłka mogą ochronić nas przed udarem mózgu, miażdżycą, chorobami serca, cukrzycą i nowotworami. Kolejna zaleta jabłek to jego nisko kaloryczność. Nie tylko mają mało kalorii, ale dodatkowo pomagają w trawieniu hamując apetyt. Dzieje się tak dzięki zawartym w nich pektynom, które wypełniając żołądek, dają uczucie sytości.

O spożywaniu jabłek szczególnie powinniśmy pamiętać w okresie jesienno-zimowym i wiosennym kiedy to nasz układ odpornościowy często podupada na zdrowiu a choroby czają się za każdym zakrętem. Dzięki witaminie C oraz cynkowi, jabłko niszczy chorobotwórcze bakterie i wirusy.

Oto sześć najbardziej popularnych odmian jabłek w USA:

Red Delicious – przez grubą i trochę gorzką skórę to jabłko nie jest ulubieńcem wielu osób. Słodkie, praktycznie zupełnie niekwaśne. Najlepiej sprawdzają się jako dodatek do sałatek.

Gala – najlepsze do użycia w sałatkach, sosie jabłkowym. Idealnie nadają się do pieczenia.

Golden Delicious – słodkie, chrupiące, wspaniałe pod każdym względem. Sprawdzają się w gotowaniu i pieczniu. Mają cienką i delikatną skórkę dlatego też nie muszą być obierane przed użyciem w potrawach. Również podczas obróbki cieplnej zachowują swój kształt.

Granny Smith – cierpkie, zielone jabłka nie są nikomu obce. Wspaniałe w pieczeniu i podsmażane.

Fuji – bardziej wyrafinowany smak, mocniejszy i słodszy niż inne rodzaje. Nadają się do pieczenia i sosów jabłkowych. Najlepiej sprawdzają się w sztrudlach.

McIntosh – należą do zimowej odmiany jabłek. Ich smak określa się jako landrynkowy. Sprawdzają się jako dodatek do wszystkich potraw, nie tylko słodkich, a nawet zup. Dobrze smakują w parze z orzechamy pekanami, selerem zielonym, wieprzowiną, czereśniami, cynamonem oraz serami gorgonzola i feta.

APP

Jakie polskie dania dla Amerykanów?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię