Sposoby na przywrócenie poczucia wewnętrznego spokoju

Dla wielu z nas bycie miłym dla siebie nie jest łatwym zadaniem. Traktowanie siebie z życzliwością, przychylnością i wybaczanie sobie ma wpływ na nasze ogólne samopoczucie emocjonalne jaki i zdrowie psychiczne.

Umiejętności te pomagają nam przetrwać trudne momenty w życiu, przywracają dobry nastrój, chronią nas od przygnębienia i epizodów depresyjnych.

 

Eksperci twierdzą, że pozytywna i kochająca relacja z samym sobą jest nawet ważniejsza niż z innymi. Bo jak możemy budować pozytywne relacje z innymi jeśli nie szanujemy i kochamy siebie w pierwszej kolejności.

Badania wykazują, że jest kilka sposobów na odparcie negatywności w swoim kierunku i przywrócenie poczucia wewnętrznego spokoju:

Szanuj swoją krzywą uczenia się

Nierealistyczne oczekiwania względem siebie, tego czego możemy się nauczyć i jak szybko często wprowadza nas w negatywne rozważania na temat siebie. Psychologowie poznawczy mówią, że uczenie się jest procesem stopniowym i nie można go przyspieszyć. U każdego ten proces jest inny. Naukowcy dodają, że warto w zastosować tutaj słynne powiedzenie Billa Gates na temat nauki i czynienia kroków do przodu: „Większość ludzi przecenia to, co może zrobić w ciągu jednego roku, a nie docenia tego, co może zrobić w ciągu 10 lat”.

Zapominanie jest normalną częścią życia

Zapominanie jest niezbędną i kluczową częścią uczenia się. Zapominanie pomaga mózgowi oddzielić ważne informacje od błahych. Proces ten jest niezbędny do filtrowania wiadomości. Psychologowie Elizabeth i Robert Bjork mówią, że „zapominanie jest przyjacielem nauki”. Nie poniżaj siebie za to, że czegoś wcześniej wyuczonego zapomniałeś. W to miejsce nauczyłeś się czegoś nowego.

 

Okazuj sobie tę samą życzliwość, jaką okazujesz innym

Okaż sobie taką samą życzliwość i troskę, jaką okazałbyś członkowi rodzinny czy przyjacielowi. Bądź tak samo wyrozumiały względem siebie jak jesteś względem innych. Popełnianie błędów to nie koniec świata. Dają one możliwości refleksji, rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności.

Współczuj sobie

Badania, prowadzone przez psycholog Christine Chwyl z Drexel University, wykazały, że okazywanie współczucia wobec siebie jest czymś w rodzaju „motywacyjnego doładowania”, a nie jak wielu myśli pobłażaniem sobie. Współczucie dla siebie nie tylko jest lepsze niż surowa samokrytyka, ale pomaga nam również podołać nieuniknionym życiowym sytuacjom. Według psychologa Benjamina Schellenberga, „ludzie, którzy są współczując sobie, mogą mieć lepszą zdolność do bycia uważnym”.

Bądź elastyczny behawioralnie

Elastyczność behawioralna odnosi się do adaptacyjnej zmiany zachowania w odpowiedzi na zmieniające się okoliczności środowiskowe. Odrobina rutyny jest dobra w życia, ale przechodzenie dzień za dniem na autopilocie to nie życie szczególnie kiedy nasze wyuczone zachowanie wprowadza niepokój. Pozbycie się rutyny i wprowadzenie zmian często oddala przygnębienie i pozwala na odpowiednie dostosowanie myśli i zachowań do zmieniających się wymagań środowiskowych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię