20 sprawdzonych sposobów na kreatywną jesień

Jesień to pora kiedy przyroda przechodzi w stan uśpienia, a ograniczony dostęp do światła słonecznego sprawia, że i my stajemy się bardziej ospali. Nie znaczy to jednak, że mamy dosłownie przesypiać ten czas!

Jesień to także okres sprzyjający zatrzymaniu się, refleksji a także twórczych działań. Oto lista rzeczy, która sprzyja kreatywności szczególnie w tym momencie w roku:

1. Czytanie książek – nic tak nie rozwija wyobraźni i inwencji twórczej! Dotyczy to nie tylko dzieci, ale ludzi w każdym wieku.
2. Malowanie pejzaży – jesienią warto wyciągnąć farby, sztalugi i poczuć się jak artysta malarz, przenosząc jesienne krajobrazy na płótno. Jeżeli nie mamy w domu farb, wystarczą pastele olejne (są tańsze niż farby) i zwykły blok techniczny.
3. Eksperymenty w kuchni – jesień to najlepszy czas na poszerzenie repertuaru kulinarnego z udziałem warzyw naciowych, dyni oraz jabłek. Szczególnie warto wypróbować o tej porze roku dania jednogarnkowe, takie jak leczo, curry czy zupy kremy.
4. Spacery – aktywność fizyczna jest zalecana osobom w każdym wieku. Kontakt z przyrodą przynosi szereg korzyści nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu i psychiki. Nierzadko podczas spacerów mogą nam przyjść do głowy najbardziej zaskakujące twórcze pomysły!

spacery
5. Robótki ręczne – haftowanie, szydełkowanie, druty.

6. Ręczne wyrabianie biżuterii.
7. Samodzielne przygotowanie kalendarza adwentowego, np. dla swoich dzieci.
8. Sesja zdjęciowa w plenerze z dziećmi lub znajomymi.
9. Gry planszowe, w szczególności w układanie słów na planszy – np. Scrabble.
10. Zabawy plastyczne z dziećmi – np. odbijanie zebranych liści pomalowanych wcześniej farbami.

11. Wypad ze znajomymi lub rodziną do muzeów, galerii sztuki, etc.
12. Pisanie pamiętnika, wierszy lub opowiadań – długie wieczory sprzyjają uprawianiu różnych form literackich.
13. Zaplanowanie prezentów świątecznych – gdy nie ciąży nad nami presja czasu podczas świątecznej gorączki zakupów, łatwiej wpaść na ciekawe, oryginalne – i co najważniejsze – trafne pomysły bożonarodzeniowych upominków dla najbliższych.
14. Pieczenie ciast i ciasteczek.
15. Zapisywanie swoich snów – wiele z nich może posłużyć za twórczą inspirację.

16. Przeglądanie i tworzenie tablic na Pintereście z inspiracjami modowymi, dotyczącymi wystroju wnętrz, kierunków wakacyjnych podróży, etc.
17. Znalezienie nowego hobby/obszaru zainteresowań – nic tak nie poszerza naszych horyzontów!
18. Rozmowy ze znajomymi/rodziną – jesienne wieczory sprzyjają wielogodzinnym rozmowom z najbliższymi, podczas których możemy dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem, a tym samym, zyskać nową perspektywę na świat i ludzi, co także sprzyja m.in. kreatywności.
19. Robienie zakupów w dotychczas nieuczęszczanych miejscach – nabywanie różnych rzeczy nie musi kojarzyć się z masową, a co za tym idzie, dość bezmyślną konsumpcją! Warto odwiedzać małe, niewielkie sklepiki np. ze starociami, albo miejsca z używaną odzieżą. Klimat takich miejsc jest zazwyczaj kameralny i niepowtarzalny, zaś bywanie tam, gdzie nie ma tłumów pozytywnie oddziałuje na naszą inwencję twórczą.
20. Snucie marzeń i wyobrażanie sobie lepszego świata wokół nas.

20 sprawdzonych sposobów na kreatywną jesień z dzieckiem

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię