20 sprawdzonych sposobów na kreatywną jesień z dzieckiem

Jesień nie musi być nudna. Poznaj nasze sposoby na kreatywną organizację czasu z dzieckiem.

 

1. Wykonaj z dzieckiem album z suszonymi liśćmi. To kreatywne, a jednocześnie zajęcie mające duże walory edukacyjne. Dziecko poznaje dzięki temu przyrodę i uczy się rozróżniać poszczególne gatunki. Dzięki temu może zabłysnąć na lekcjach biologii.
2. Zasuszone między stronicami książki liście, mogą posłużyć do wykonania domowych dekoracji. Umieść liście i zioła na białym tle kartki w ramce. Ta prosta dekoracja może być wykonywana wspólnie z Twoją pociechą.
3. Figurki z żołędzi i kasztanów – to kreatywne zajęcie zawsze przywodzi na myśl beztroskie dzieciństwo. Zbieranie kasztanów podczas jesiennego spaceru na zasadzie „kto pierwszy uzbiera więcej”, może być świetną zabawą ruchową, a wspólne tworzenie kasztanowych figurek, będzie pobudzało dziecięcą kreatywność.
4. Korale… z jarzębiny! Podobnie jak w przypadku kasztanowych figurek, tworzenie biżuterii to kreatywne zajęcie zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych.
5. Budowa karmnika dla ptaków będzie bardzo angażującym zajęciem zarówno dla chłopców, którzy lubią majsterkować, jak i dla dziewczynek. Dziecięca wrażliwość, powoduje, że chcą one otaczać troską małe zwierzęta. Z pomocą dorosłych, mogą wyczarować stolarskie cuda.

6. Jeśli masz zdolności dziewiarskie, spróbuj nauczyć swoje dziecko prostych robótek. W internecie znajdziesz mnóstwo wzorów na wykonanie ozdób świątecznych, zarówno choinkowych, jak i dekoracji na okno.
7. Wykonajcie wspólnie dekoracje świąteczne. Listopad to idealny czas, by powoli zacząć przygotowania. Początkiem grudnia zarówno w szkołach jak i przedszkolach odbywają się rozmaite jarmarki z rękodziełami, których sprzedaż wspiera charytatywne cele, np. schroniska. Wspólnie przygotujcie fanty na loterie mikołajkowe.
8. Wizyta w przytulisku dla zwierząt jest obowiązkowym punktem. Styczność ze starszymi, porzuconymi zwierzętami uczy dzieci wartościowych postaw. Przed wizytą w przytulisku, warto dowiedzieć się, co zabrać z sobą – np. marchew, jabłka, zużyte koce.
9. Jesień to również doskonały czas na naukę pływania. Kryte baseny i pływalnie działają przez cały rok.
10. Wykonajcie wspólnie pracę plastyczną – Pani Jesień. Technika wykonania dowolna: malowanie, wyklejanie, wydzieranki – ogranicza Was jedynie wyobraźnia.

 

11. Wykonajcie dekoracje z masy solnej, np. liście klonu i pomalujcie ręcznie. To bardzo elegancka ozdoba do domu.
12. Odrysuj na kartce postać. Wytnijcie z kolorowego papieru elementy jesiennej garderoby. Teraz Twoje dziecko może przebierać postaci dowoli!
13. Nauka wierszy o tematyce jesiennej. W ten sposób oboje będziecie ćwiczyć pamięć. Polska poezja jest niezwykle bogata i warto po nią sięgnąć.
14. Jesienna sesja zdjęciowa. Nie musisz być profesjonalistą by wykonać piękne, jesienne zdjęcia telefonem. Jesienny pejzaż jest niezwykle fotogeniczny, a wykonywanie zdjęć w stercie liści da dziecku mnóstwo radości.
15. Jesienne lampiony możesz wykonać wraz z dzieckiem z używanych słoików i wycinanek. To kolejny pomysł na twórcze i praktyczne zajęcie.

16. Wykorzystaj dynie do wykonania ciekawych lampionów.
17. Przygotuj wraz z dzieckiem strój i zabawy andrzejkowe. W Andrzejki wykonajcie wspólnie woskowe wróżby.
18. Udajcie się do lasu. Wspólnie możecie wykonać jesienny obrazek bądź pejzaż na gruncie z wykorzystaniem patyków, kamieni, szyszek, żołędzi i kasztanów. Motywem mogą być na przykład leśne zwierzęta. Koniecznie uwiecznijcie swoje dzieło na zdjęciu.
19. Wykonajcie wspólnie jesienny ogród w szkle. Do tego zajęcia dziecko będzie potrzebowało Twojej pomocy. Do dekoracji możecie użyć mchu, kawałków drewna czy szyszek.
20. Jesień to doskonała pora na czytanie książek. Czytaj dziecku na głos ulubione lektury.

Jak zarejestrować w Polsce dziecko urodzone w Stanach Zjednoczonych?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię