9 sprawdzonych sposobów na wytrwanie w noworocznych postanowieniach

Jeśli czytasz te słowa to najprawdopodobniej kiedyś w życiu podjąłeś postanowienie noworoczne – a potem je złamałeś. Być może takich prób było więcej? Tak czy inaczej – nie przeciągając – oto 9 sprawdzonych sposobów na to aby wytrwać w postanowieniach.

 

1. Postanowienia muszą być realne

Jeśli chcesz żeby cel został osiągnięty – musi być on realny. Na przykład postanowienie, że NIGDY już nie zjesz swojego ulubionego deseru jest skazane na niepowodzenie. Zamiast tego staraj się wyznaczyć cel, który jest osiągalny, na przykład „Pozwolę sobie na zjedzenie mojego ulubionego deseru raz w miesiącu – nie częściej”.

2. Przemyśl w jaki sposób unikniesz pokusy

Zaplanuj w jaki sposób poradzisz sobie na przykład z chęcią odpuszczenia ćwiczeń fizycznych lub z pokusą zjedzenia dodatkowego kawałka ciasta. Plan może uwzględniać na przykład 30 sekundową medytację, podczas której wyobrazisz sobie  jak Twoje „złe zachowanie” wpłynie na Twój cel.

3. Zrób listę „zalet” i „wad”

Aby utrzymać silną motywację, pomocne może być spisanie listy postanowień na papierze. Na początku lista nie powinna być zbyt długa, ale powinna się rozwijać w czasie. Dobrym pomysłem jest poproszenie bliskich by pomogli ci stworzyć dodatkowy zestaw postanowień. Trzymaj swoją listę przy sobie i zerkaj do niej co rano.

4. Porozmawiaj o postanowieniach z bliskimi

Nie trzymaj swojego postanowienia w tajemnicy. Poproś znajomych i członków rodziny, aby wspierali cię w postanowieniu o zmianie siebie na lepsze lub poprawie zdrowia. Najlepszym scenariuszem jest znalezienie przyjaciela, który podziela twoje postanowienie noworoczne i nawzajem się zmotywujecie.

5. Celebruj małe i wielkie zwycięstwa

Nie oznacza to, że możesz zjeść całe pudełko czekoladek, jeśli twoim postanowieniem jest lepsza dieta. Zamiast tego świętuj swój sukces, obdarowując się czymś, co sprawia Ci przyjemność, co nie jest sprzeczne z Twoim postanowieniem. Jeśli dotrzymujesz obietnicy lepszego jedzenia, na przykład nagradzaj się nową odzieżą fitness lub idąc na film z przyjacielem.

 

6. Obserwuj postępy

Śledź każdy mały sukces. Cele krótkoterminowe są łatwiejsze do utrzymania, a każde małe osiągnięcie pomoże Ci utrzymać motywację. Zamiast skupiać się na utracie 15 kilogramów, skup się na utracie pierwszych trzech. Prowadź dziennik żywności, obserwuj swoje ciało i nagradzaj się za każde stracone trzy kilogramy.

7. Nie bądź swoim wrogiem

Obsesja na punkcie okazjonalnych potknięć nie pomoże ci osiągnąć celu. Każdego dnia rób wszystko, co w twojej mocy by wytrwać w celu. I absolutnie nie odpuszczaj

8. Wytrzymaj 28 dni

Eksperci twierdzą, że potrzeba około 28 dni, aby nowa aktywność stała się nawykiem i sześć miesięcy, zanim stała się częścią twojej osobowości. Nie stanie się to z dnia na dzień, więc bądź wytrwały i cierpliwy!

9. Próbuj dalej

Jeśli kompletnie zabrakło ci energii, nie rozpaczaj. Odpocznij, zrelaksuj się i zacznij od nowa! Na spokojnie. Wytrwaj w postanowieniu przez 24 godziny, później dodaj kolejne 24. Jestem przekonana, że zanim się zorientujesz, wrócisz na właściwe tory.

Powodzenia!

20 sprawdzonych sposobów na wytrwanie w postanowieniach noworocznych

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię