Sprzątanie przyjazne naturze i mieszkańcom

Sprzątanie to czynność, którą wykonuje każdy człowiek. Jedno ją lubią, inni wręcz przeciwnie. Poza przedmiotami służącymi do utrzymania porządku i czystości konieczne są także środki w płynie. Dzisiaj proponujemy zastąpienie  agresywnej chemii, tym, co większość osób ma w domu.

Ocet i soda oczyszczona to niezbędnik eko-porządków.  Ocet nie tylko doskonale myje okna, a po rozcieńczeniu wodą i dodaniu kropli gliceryny, dodatkowo nadaje im niezwykły połysk – okna jednak wymagają polerowania. Ponadto usuwa przykre zapachy i likwiduje grzyby pleśniowe, czające się w wilgotnych zakamarkach domu.

Ocet służy również do usuwania kamienia z czajników- wystarczy zagotować wodę z dodatkiem tego środka, a kamień zniknie. Zniwelować przykry zapach można, dodając kilka kropli olejku o ulubionej woni.

Soda oczyszczona zmieszana z wodą w formie pasty to doskonały sposób na naturalne usuwanie trudnych zabrudzeń.  Posypanie nią przypalonych garnków, czy dna patelni i polanie octem, to świetny sposób na pozbycie się trudnych do usunięcia osadów. Taka mieszanka skutecznie też oczyszcza rury.

Roztwór 1 łyżeczka kwasku cytrynowego na 0,5 l wody z dodatkiem kilku kropli olejku zapachowego i roślinnej gliceryny, przelany do spryskiwacza, stanowi doskonały środek do utrzymania w czystości kuchni – czyści zarówno blaty, jak i fronty i wnętrze szafek. Wystarczy spryskać, odczekać 10 minut i wytrzeć do sucha.

Jednak nie tylko ocet, woda i soda oczyszczona przydają się do sprzątania. Np. kiszona kapusta świetnie czyści dywany, a skórki od banana to dobroczynny wpływ na powierzchnię skórzanych butów.  Skoro banany i inne owoce to i muszki owocówki, które nie dają spokoju szczególnie w ciepłych porach roku.

Te małe owady nie znoszą zapachu liści laurowych, więc wyłożenie ich na sód patery z owocami gwarantuje, ze nie pojawią się wokół maleńkie, uciążliwe muszki.  Natomiast ich krewniacy ze świata zwierząt – domowi pupile będą wdzięczni za ograniczenie chemii w ich otoczeniu, a wrażliwe nosy będą mogły odpocząć od ostrych zapachów.

MT

Biały osad na armaturze – proste sposoby jak się go pozbyć

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię