Superfoods polepszające pracę mózgu i zdrowie psychiczne

Superfood określają żywność o szczególnie wysokiej zawartości składników odżywczych zawierające witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne związki bioaktywne, które wiążą się z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

Wśród grupy pokarmów określanych jako superfoods jest kilka, które mają szczególnie duży wpływ na pracę mózgu i zdrowie psychiczne ze względu na zawartość składników odżywczych i potencjalne właściwości poprawiające funkcje poznawcze.

Oto superfoods, które warto włączyć do codziennej diety:

Jarmuż i warzywa liściaste

Jarmuż, szpinak, boćwina i inne ciemnozielone warzywa mogą spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych, w tym pamięć, czas reakcji umysłowej, procesy podejmowania decyzji, a nawet nastrój. Są one bogate w kwas foliowy i witaminę K, które są powiązane z funkcjami poznawczymi i zdrowiem mózgu.

 

Gorzka czekolada

Jest bogaty w błonnik, żelazo, magnez i przeciwutleniacze. Może również poprawić funkcjonowanie mózgu i neuroplastyczność – zdolność układu nerwowego do zmiany swojej aktywności w odpowiedzi na bodźce wewnętrzne.

Ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3

Łosoś, tuńczyk, pstrąg i anchois są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które między innymi poprawiają zdrowie mózgu. Badania pokazują, że dieta bogata w omega-3 zwiększa objętość hipokampowej część mózgu odgrywającej kluczową rolę w zapamiętywaniu i uczeniu się.

Orzechy i nasiona

Codzienne spożywanie orzechów wiąże się z 17% niższym ryzykiem depresji. Orzechy włoskie, migdały, siemię lniane i nasiona chia są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, przeciwutleniaczy i witaminy E, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia mózgu.

Jagody

Truskawki, maliny i jagody, są bogate w flawonoidy, o których wiadomo, że poprawiają pamięć i spowalniają związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych.

Jajka

Jajka dostarczają choliny i witamin z grupy B, w tym B6, B12 i kwasu foliowego, które są ważne dla funkcji poznawczych i regulacji nastroju.

 

Awokado

Awokado jest bogate w tłuszcze jednonienasycone, które wspomagają zdrowy przepływ krwi, w tym do mózgu. Dostarczają także kwasu foliowego i witaminy K.

Jak dbać o swoją psychikę w okresie jesiennym

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię