Szampony w kostce próbowały zdobyć szturmem rynek kosmetyczny kilka lat temu.
Dla wielu osób są jednak kompletnie nieznanym produktem lub zbędnym utrudnianiem sobie życia. Prawda jest jednak taka, że ten produkt znajduje również fanki, które nie wyobrażają sobie już powrotu do używania szamponu w klasycznej, płynnej formie.
Dlaczego warto wybrać szampon w kostce?
Szampon w kostce, choć dla wielu produkt dość dziwny, ma jednak również swoje plusy.
1. Ekologia
Szampony w kostce cieszą się szczególnym uznaniem wśród osób żyjących zgodnie z zasadą zero waste. Produkty zapakowane są najczęściej w kartonowe opakowanie, co nie przyczynia się do dodatkowej produkcji plastiku.
2. Wydajność
Szampon w kostce, odpowiednio przechowywany, jest często dużo bardziej wydajny niż jego klasyczny odpowiednik. Wersja w kostce wystarcza często na 2-3 miesiące stosowania, przy myciu włosów co drugi dzień. Szampony te dobrze się pienią i nie wymagają użycia zbyt dużej ilości produktu. Ważne jest jednak przestrzeganie zasad przechowywania tego produktu, żeby nie przyspieszyć jego zużywania.
3. Większość produktów pozbawiona SLS i SLES
Składniki SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) mają bardzo złą sławę wśród fanek świadomej pielęgnacji włosów. Pod tymi nazwami kryją się siarczany, które nie dość, że napuszają i przesuszają włosy, to mogą się okazać również drażniące dla skóry głowy. W składzie szamponów w kostce znajdziemy surfaktanty z kokosa. Te odpowiedniki SLS i SLES spełniają swoją rolę bardzo dobrze, ponieważ szampony w kostce świetnie się pienią i dobrze radzą sobie z oczyszczaniem skóry głowy i włosów, jednak są dla nich łagodne i nie przesuszają włosów. Detergenty, które możemy znaleźć w tych produktach do mycia włosów to: SCI (Sodium Cocoyl Isethionate – Kokoiloizetionan sodowy), Sodium Coco Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate. Jak widzimy niektóre produkty mogą zawierać SLS, jednak większość producentów szamponów w kostce nastawionych jest na bardziej naturalne składy i łagodniejsze działanie ich kosmetyków.
4. Wygodne w podróży
Produkty tego typu są świetną alternatywą dla osób, które często podróżują i wyjeżdżają na dłuższy czas. Łatwo można je ze sobą zabrać, ponieważ nie zabierają dużo miejsca w podróżnej kosmetyczce, są lekkie i nie występuje ryzyko wylania się i zabrudzenia wszystkiego, co ze sobą spakujemy. Wiele firm oferuje możliwość zakupu specjalnej puszki, która jest dostosowana kształtem do wybranego przez nas szamponu. Dzięki temu nasz ulubiony kosmetyk możemy bezpiecznie przewozić, ale również przechowywać w domu.
5. Uniwersalne zastosowanie
Wielu producentów deklaruje, że ich produkty są uniwersalne i możemy je zastosować nie tylko do mycia włosów, ale również całego ciała. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o naturalnym składzie, który nie spowoduje podrażnień skóry. Oczywiście nie musimy stosować regularnie tego produktu w ten sposób, ale możliwość zastosowania go w awaryjnych sytuacjach bez nabawienia się podrażnień skóry jest ewidentnym atutem.
Jak przechowywać szampon w kostce?
W przypadku przechowywania szamponu w kostce trzeba trzymać się podstawowej zasady – szampon nie może leżeć w wodzie. Unikajmy przechowywania go na wannie czy pod prysznicem, gdzie regularnie leci na niego woda. Szampon cały czas jest przez nią zmiękczany i w związku z tym szybciej się zużywa. Najlepiej zaopatrzyć się w podstawkę na mydło ze specjalnym sitkiem, które umożliwia spływanie wody z mydła i po każdym użyciu wysuszyć produkt. Po wysuszeniu możemy przechowywać go w mydelniczce, specjalnych puszeczkach dopasowanych do rozmiaru i kształtu kostki, które wielu producentów szamponów ma w swojej ofercie bądź w materiałowych woreczkach.
Jak stosować szampon w kostce?
Stosowanie szamponu w kostce jest bardzo proste. Można go używać na trzy sposoby.
1. Szampon możemy spienić w niewielkiej ilości wody w dłoniach. Powstałą pianę nakładamy na włosy. Sposób idealnie sprawdzi się u posiadaczek krótkich włosów.
2. Produkt nakładamy bezpośrednio na włosy przy użyciu kostki. W tej metodzie trzeba uważać, żeby nie pocierać zbyt mocno kostką o włosy, ponieważ mogą ulec niepotrzebnemu poplątaniu. Ta metoda polecana jest szczególnie posiadaczkom długich i gęstych włosów, którym używanie pierwszej metody nie pozwala na dokładne oczyszczenie włosów.
3. Ostatnia metoda to tzw. metoda kubeczkowa. Polega ona na tym, że odcinamy kawałek produktu, umieszczamy go w niewielkim pojemniku z wodą i po porządnym namoczeniu produktu, wstrząsamy energicznie pojemniczkiem. W ten sposób otrzymujemy dużą ilość piany, dzięki czemu produkt będzie się dobrze pienił na włosach. Użycie tej metody sprawia, że szampon jest bardziej łagodny, w związku z tym idealnie sprawdzi się dla posiadaczek wrażliwej skóry głowy.
Szampon w kostce a mydło do włosów
Chociaż nazwy tych produktów są bardzo podobne, to nie są to te same kosmetyki. Mydło do włosów ma na celu bardziej dogłębne oczyszczenie skóry głowy, a co za tym idzie redukuje nadmierne wydzielanie sebum. Idealnie sprawdzi się u osób, które potrzebują silnego produktu ze względu na przetłuszczającą się skórę głowy lub używają produktów do włosów, których zmycie jest trudne, np. stosują olejowanie włosów. Kolejną istotną różnicą jest odczyn zasadowy, który posiadają mydła. Oznacza to, że produkty tego typu sprawiają, że łuski włosów się otwierają, przez co włosy mogą myć sztywne i szorstkie. W takiej sytuacji należy po umyciu użyć płukanki octowej, która przywróci naturalne, lekko kwasowe pH skóry głowy. W składzie mydeł do włosów znajdziemy bazowe składniki: wodorotlenek sodu, oleje i tłuszcze, a także składniki pielęgnacyjne: glinki, olejki eteryczne i wyciągi roślinne. Szampony w kostkach natomiast mają pH kwasowe, dlatego po ich użyciu nie musimy używać płukanki octowej.
Zarówno klasyczne szampony, jak i szampony w kostce na pewno znajdą swoich fanów. Z pewnością warto wypróbować nową alternatywę, która może okazać się wygodniejszą formą.