Kocie łapki wielu rozczulają, są też popularnym motywem zdobniczym. Natomiast dla samego kota, niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym mu przetrwanie. Rozkoszne, puszyste i miękkie łapki, kryją bowiem ostre pazury, które pozwalają polować, chwytać i przytrzymywać ofiarę, a także zabezpieczają przed upadkiem i stanowią skuteczną obronę.
Opuszki łap są niezwykle wrażliwe i w przeciwieństwie do psich – do końca kociego życia pozostają miękkie. Łapki są także narzędziem komunikacji i warto poznać jej podstawy, żeby nigdy nie posłużyły kotu do karcenia ludzkiej części rodziny, czy obrony przed domownikami.
Koty silnie związane z opiekunami często kładą na nich łapki. To odpowiednik psiego położenia na czymś łapy i w ludzkim języku dość łatwy do zrozumienia. Dokładnie to samo oznacza gest położenia dłoni na czyjejś głowie, ręce, czy kolanie. Znaczy to tyle co „jesteś mój”, „jestem przy tobie” „zainteresuj się mną”.
Koty są mało ekspresyjne w przeciwieństwie do większości psów. Wysyłane przez nie sygnały są bardzo subtelne. Ocieranie się o bogi, drżenie ogonka, czy położenie łapki na opiekunie oznacza, że zwierzak kocha swojego człowieka i cieszy się na jego widok.
Zatem, kiedy Twój kot kładzie na tobie łapkę, nie przeganiaj go. To jego kocie „kocham cię”. A u tych tajemniczych i niezależnych stworzonek ma to wyjątkową wartość.
MT