Twój katar ma kolor? Sprawdź, co to może oznaczać

O tym, że kolor kataru może pomóc w określeniu przyczyny infekcji wie praktycznie każdy. Katar zazwyczaj jest objawem choroby układu oddechowego, takiej jak przeziębienie, grypa, alergie lub infekcje zatok. Niemniej jednak, kolor kataru może wskazywać na różne rodzaje chorób, a ich dokładne zidentyfikowanie może pomóc lekarzowi w dobrym i szybkim rozpoznaniu choroby.

Katar zwykle zaczyna się jako przezroczysty lub jasny, a następnie może zmienić kolor na żółty, zielony, brązowy lub czerwony. Warto zwrócić uwagę na kolor kataru, ponieważ może to wskazywać na konkretne choroby.

1. Bezbarwny lub przezroczysty katar – jest to początkowy etap infekcji i może wskazywać na przeziębienie, alergie lub zanieczyszczenia powietrza.

2. Żółty katar – zwykle wskazuje na wirusową infekcję dróg oddechowych, ale może także wskazywać na bakteryjną infekcję zatok.

 

3. Zielony katar – zwykle wskazuje na bakteryjną infekcję zatok lub inną bakteryjną infekcję dróg oddechowych.

4. Brązowy katar – może wskazywać na obecność krwi w wydzielinie, co może oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak infekcja płuc.

5. Czarny katar – jest rzadkim objawem, ale może wskazywać na przewlekłą infekcję grzybiczą.

 

Warto pamiętać, że nie zawsze kolor kataru jest jednoznaczny z konkretną chorobą. Istnieją również inne objawy, które należy wziąć pod uwagę, takie jak kaszel, ból gardła, gorączka i bóle głowy. Dlatego zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, który na podstawie kompleksowej diagnozy będzie mógł postawić dokładną diagnozę i przepisać odpowiednie leczenie.

14 sposobów na pozbycie się suchego kaszlu

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię