Twórcy kryminałów – te 15 nazwisk musisz koniecznie zapamiętać

Poziom twórczości polskich twórców literatury kryminalnej nie odbiega standardom światowym, a często polscy autorzy przewyższają je. Warto zapoznać się z twórczością kilku autorów, a z pewnością nie będziemy rozczarowani.

 

1. Adrian Bednarek

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Zadebiutował w roku 1984 „Pamiętnikiem diabła”, pierwszą częścią cyklu powieści o seryjnym mordercy z Krakowa. Piszę literaturę piękną, sensacyjną, obyczajową, romanse i thrillery.

2. Max Czornyj

Lubelski adwokat i pisarz. Mówi o sobie, że lubi wino i spleśniałe sery. Interesuje się bronią strzelecką i zbiera antyki. Debiut to powieść „Grzech”, z cyklu thrillerów o komisarzu Deryle. Główna twórczość to: „Inną”, „Pokuta”, „Inna”, „Ślepiec”, „Ofiara”.

3. Piotr Borlik

Polski autor powieści kryminalnych. Jest absolwentem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W 2019 roku została wydan tryloga kryminalna: „Boska proporcja”, „Materiał ludzki” i „Białe kłamstwa”, która otrzymała eksperymentalne okładki, które po połączeniu tworzą spójną grafikę. Najważniejsze dzieła: „Zapłacz dla mnie”, „Skłam, że mnie kochasz”, „Teatr lalek”, „Wymazani z pamięci”, „Tajemnica wzgórza trzech dębów”, „Czterdzieści dusz”, „Labirynt”

4. Przemysław Piotrowski

Dziennikarz sportowy i śledczy. Debiutował w 2015 roku thrillerem „Kod Himmlera”. Następnym dziełem jest „Droga do piekła”. Doskonale przyjęte „Piętno” rozpoczynw serię powieści o komisarzu Igorze Brudnym.

5. Wojciech Chmielarz

Polski pisarz i dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru „Przejęcie”. Autor trzech cykli powieści: Cykl Jakub Mortka, Cykl gliwicki i Cykl z Bezimiennym.

6. Zygmunt Miłoszewski

Polski powieściopisarz i publicysta, jest autoremscenariuszy telewizyjnych i filmowych, a także laureatem Paszportu „Polityki”. Jego głównym dziełem o tematyce kryminalnej jest trylogia o prokuratorze Teodorze Szackim: „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew”.

7. Remigiusz Mróz

Prawnik, autor powieści, laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru. Filarami jego twórczości są: Seria z komisarzem Forstem, Seria z Joanną Chyłką i Trylogia Parabellum.

8. Katarzyna Bonda

Dziennikarka i scenarzystka, pisarka, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. Autorka tetralogii kryminalnej „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” i trylogii kryminalnej „Wiara, Nadzieja, Miłość”.

9. Sylwia Brataniec

Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Debiut literacki to: „Diabeł tylko się uśmiechnął”. Autorka kryminałów i literatura detektywistycznej, między innymi: „Pułapka diabła”.

10. Aleksandra Jonasz

Twórczość literacką rozpoczęła w wieku 15 lat. Główna twórczość to: „I odpuść nam nasze winy”, „I zbaw mnie ode złego”, „Obudź mnie zanim umrę”.

11. Piotr Kościelny

Jest prywatnym detektywem, a także specjalistą do spraw bezpieczeństwa. Autor poczytnych powieści kryminalnych. Cykl powieści o nadkomisarzu wrocławskiej policji, Władku Majchrzaku.

12. Katarzyna Puzyńska

Z wykształcenia jest psychologiem. Pracowała jako nauczycielka akademicka na wydziale psychologii. Autorka powieści kryminalnych o nieistniejącej wsi Lipowo. Książki: Saga kryminalna o Lipowie, Seria Policjanci.

 

13. Mariusz Czubaj

Autor powieści kryminalnych, literaturoznawca. Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Trzy główne cykle powieści kryminalnych: cykl „Jarosław Pater”, cykl „Polski psychopata” i cykl „Marcin Hłasko”

14. Ryszard Ćwirlej

Polski dziennikarz telewizyjny, scenarzysta i pisarz. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat Nagroday Wielkiego Kalibru za powieść „Tylko umarli wiedzą”. Dwa cykle powieści: Cykl o milicjantach / policjantach z Poznania, Cykl przedwojenny (komisarz Fischer).

15. Gaja Grzegorzewska

Polska pisarka i filmoznawczyni. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka Cykl o Julii Dobrowolskiej, kilku powieści i zbiorów opowiadań.

Te książki poleca Elon Musk. Masz je w swojej podręcznej bibliotece?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię