Uderzenia gorąca – nie tylko menopauza

Nieprzyjemne, nagłe uderzenia gorąca najczęściej kojarzone są z okresem przekwitania u kobiet i wygasającą czynnością hormonów płciowych.

Jednak dotykają one nie tylko kobiet w średnim wieku. Doświadczają ich także młode osoby obu płci. Ten objaw może wskazywać na poważne zaburzenia hormonalne, a nawet rozwijające się nowotwory. Dlatego nigdy nie wolno go bagatelizować.

 

Nagła fala gorąca, najczęściej oblewająca górną połowę ciała może być objawem nadciśnienia tętniczego. To jest groźnym zaburzeniem, które nieleczone może doprowadzić do nawet śmiertelnych powikłań, w postaci, między innymi udarów.

Fale żaru pojawiające się znikąd i bardzo nieprzyjemne dla osoby ich doświadczającej, mogą być również wynikiem nadczynności tarczycy.  Gruczoł ten nie daje bezpośrednich objawów w postaci bólu. Jego działanie reguluje przemianę materii, więc wpływa na wszystkie funkcje organizmu, a zaburzenia ze strony tarczycy mogą dawać objawy kojarzone z innymi narządami. W przypadku napadów gorąca, z całą pewnością warto zbadać poziom hormonów.

Nieprawidłowa dieta i nadużywanie ostrych przypraw również mogą stać za uderzeniami gorąca. Ta reakcja organizmu nazywana jest poceniem smakowym i świadczy o tym, że należy z diety wyeliminować lub znacznie ograniczyć użycie ostrych przypraw – w tym bardzo ostatnio modnego imbiru. Podobne objawy może dawać kofeina i alkohol.

Somatyczne reakcje, w postaci, między innymi fal gorąca, dają też zaburzenia psychiczne takie jak lęk uogólniony i nerwica. Takie napady mogą trwać tak długo, jak napady lękowe, czyli nawet kilkanaście minut i dłużej. W tym przypadku bezwzględnie należy skorzystać z porady lekarza psychiatry, który wdroży odpowiednie leczenie.

 

Uderzeniom gorąca sprzyja też otyłość. Organizm przeciążony dźwiganiem nadmiarowych kilogramów ma mniejszą wydolność, ponadto nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa produkcję estrogenów. Taka mieszkanka prowadzi do wielu nieprzyjemnych zaburzeń jego funkcjonowania – w tym i uderzeń gorąca.

Andropauza, w przeciwieństwie do menopauzy pomijana wstydliwym milczeniem, także może być przyczyną fal żaru zalewających ciało, czy nadmiernej potliwości. Mężczyźni również się starzeją, a ich czynność hormonalna wygasa wraz z wiekiem, dając różne objawy – w tym i  uderzenia gorąca, kojarzone raczej z kobiecym, niż męskim przekwitaniem.

Kolejną przyczyną tej nieprzyjemnej dolegliwości mogą być interakcje zachodzące między przyjmowanymi lekami, a także skutki uboczne przyjmowania niektórych z nich. Uderzenia gorąca, bez względu na panującą w otoczeniu temperaturę są bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne. Mogą też świadczyć o rozwijających się, poważnych chorobach. Każdorazowo warto ten objaw skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania lub pokieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

MT

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię