Westerplatte – 5 listopada uroczysty pogrzeb polskich obrońców z września 1939 roku

5 listopada na Westerplatte polscy obrońcy półwyspu z września 1939 roku spoczną w imiennych grobach. Wówczas zostanie otwarty nowy cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego.

Obecnie w zaawansowanej fazie jest budowa upamiętnienia będącego częścią powstającego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

 

Placówka to natomiast oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego dyrektor profesor Grzegorz Berendt powiedział Polskiemu Radiu, że początkowo mówiono o otwarciu cmentarza 1 września, ale termin nieznacznie się przesunie. „Do połowy października zarówno wystawa główna, jak też prace nad uporządkowaniem terenu cmentarza i jego bezpośredniego sąsiedztwa, zostaną ukończone. Przyjmujemy na dziś, że uroczystości pogrzebu na nowym Cmentarzu Wojskowym Żołnierzy Wojska Polskiego odbędą się 5 listopada” – oświadczył dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

5 listopada na Westerplatte spocznie ośmiu polskich żołnierzy broniących przed Niemcami Wojskowej Składnicy Tranzytowej. „Złożymy w imiennych grobach szczątki majora Henryka Sucharskiego oraz siedmiu jego zidentyfikowanych podkomendnych. Tych siedmiu spośród dziewięciu odnalezionych w roku 2019” – poinformował profesor Grzegorz Berendt.

Dwaj pozostali żołnierze odnalezieni w wyniku prac archeologicznych na Westerplatte, będą musieli poczekać na pochówek. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej wyjaśnił, że do tej pory nie udało się znaleźć ich rodzin, które mogłyby przekazać materiał porównawczy do badań DNA w celu potwierdzenia tożsamości.
Pod koniec grudnia 2020 roku przedstawiono zwycięską koncepcję cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte stworzoną przez biuro NM Architekci Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski.

 

Badania archeologiczne na Westerplatte, które prowadzi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, to pierwsze kompleksowe prace wykopaliskowe w historii półwyspu. Do 2021 roku szczegółowo przebadano obszar o powierzchni niemal pięciu tysięcy metrów kwadratowych oraz pozyskano ponad 50 tysięcy artefaktów datowanych na okres od połowy XVII do połowy XX wieku. Najcenniejsze z nich znajdą się na wystawie „Westerplatte. Pamięć w ziemi zapisana”.

Niedawno Muzeum ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach historycznego budynku dawnej elektrowni.
Zakończenie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest planowane na rok 2027.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię