Jak się okazuje, nie tylko o jakość wody w butelce musimy się martwić, ale również o opakowanie, w którym się znajduje. Woda do sprzedaży detalicznej jest pakowana w butelki wykonane z politereftalanu etylenu (PET), a w dystrybutorach wody z polietylenu o dużej gęstości (HDPE).
Tworzywa sztuczne przedostają się do wody po upływie terminu przydatności do użycia, a zwłaszcza po wystawieniu butelek na działanie ciepła, w tym światła słonecznego, gorących samochodów lub ciężarówek magazynowych.
Według Amy Leigh Mercree, holistycznej specjalistki ds. Zdrowia i autorki kilku bestsellerów „Toksyczność zawarta w tworzywie sztucznym przedostaje się do wody. To nie tylko wpływa na smak wody. Działa również destrukcyjnie na układ hormonalny, powodując problemy rozrodcze, nowotwory, problemy neurologiczne i układu odpornościowego”.
Jak więc daty ważności chronią nas przed zgubnymi skutkami przeterminowanej wody? „Wiele firm produkujących wodę w plastikowych butelkach drukuje standardową dwuletnią datę ważności”, mówi Mercree. Nie ma dokładnego sposobu, aby konkretnie przewidzieć, kiedy woda w butelce nie nadaje się już do picia, ale „to oczywiste, że im dłużej butelka jest w obiegu, tym bardziej prawdopodobne jest, że była wystawiona na działanie ciepła lub zaczęła się ogólnie rozkładać , mówi Mercree, stąd „standardowe” dwa lata.
Ostrzega jednak, że „Nawet zupełnie nowa plastikowa butelka, która leżała w gorącej ciężarówce dostawczej przez wiele godzin lub dłużej, może już zawierać w wodzie szkodliwe i toksyczne związki, nawet po pierwszym dostarczeniu do sklepu spożywczego”.
Podsumowując: woda w butelce z plastiku nie jest ani bogatą w minerały ani nie jest dobrą alternatywą dla środowiska naturalnego. Dlatego warto pomyśleć o zakupie butelek wielorazowego użytku, kupować wodę w szklanych butelkach lub nalewać filtrowana wodę do szklanych butelek wielorazowego użytku.
ZSS