Wyprostuj się, twoje ciało i mózg ci za to podziękują

ciało i mózg

Wszyscy wiemy, że prawidłowa postawa ciała jest bardzo ważnym elementem wpływającym na ogólny stan zdrowia.

Nie tylko pomaga zapobiegać problemom układu mięśniowo-szkieletowego, takim jak ból pleców i zaburzenia równowagi mięśniowej, ale ma również wpływ na nasz układ nerwowy i funkcje poznawcze.

Najnowsze badania pokazują bardzo ważny związek między naszym układem sensorycznym, płynem mózgowo-rdzeniowym i obwodami motorycznymi, podkreślając znaczenie aktywności fizycznej, przy użyciu prawidłowej postawy, dla zdrowia nie tylko naszego ciała, ale i mózgu.

Naukowcy odkryli, że nasz system somatosensoryczny, wykorzystujący różne receptory w naszej skórze, mięśniach i ścięgnach do wykrywania mechanicznych zmian w ruchach i dostarczania nam kluczowych informacji odgrywa bardzo ważną rolę również w poślizgnięciach i potknięciach, które są jednymi z najczęstszych przyczyn połamań kości wśród osób starszych.

Zespół naukowców kierowany przez Yukę Nakamurę z Uniwersytetu Niigata w Japonii zmapował połączenia w rdzeniu kręgowym myszy, aby zbadać projekcję sygnałów z neuronów głębokiego rdzenia kręgowego, które wchodzą w kontakt z płynem mózgowo-rdzeniowym podczas ruchu, oraz ich wpływ na kontrolę ruchu kończyn.

Dzięki tym badaniom, naukowcy odkryli, że neurony, określane jako „interneurony stykające się z płynem mózgowo-rdzeniowym”, oferują niezwykły mechanizm wykrywania skutków ruchu całego ciała i regulowania postawy. Odkryli, że sygnały wynikające z ruchu płynu mózgowo-rdzeniowego w rdzeniu kręgowym aktywnie dostrajają i wspierają ruch kończyn.

cwiczenia

Naukowcy dodają, że ćwiczenia są bardzo ważnym elementem utrzymania zdrowej postawy. Wśród nich najlepszymi są trening sztuk walki, joga, pilates i Qigong, które kładą nacisk na stabilność postawy, dynamiczny ruch kończyn i ruch całego ciała mają bardzo pozytywny wpływ nie tylko na chodzenia, ale również promują zdrowie mózgu i ciała.

Nakamura dodaje, że należy pamiętać o prawidłowej postawie podczas każdych wykonywanych ćwiczeń –  biegu, jazdy na rowerze lub sesji treningowej, gdyż neurony dokładnie monitorują ciało. Wiele osób zaniedbuje prawidłową postawę, nie zdając sobie sprawy jaki ma ona zgubny wpływ na nasze ciało, mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy.

Zła postawa prowadzić może do bólów głowy, TMJ – problemów ze stawem skroniowo- żuchwowym, zawrotów głowy, bólu szyi i ramion, bólu pleców, skrzywienia kręgosłupa, niewspółosiowości kręgosłupa, zmniejszonej pojemność płuc a nawet problemów z trawieniem.

Jeść mięso, czy nie jeść? – Oto jest pytanie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię