Zachary Taylor – ciekawostki z życia 12. prezydenta USA

Zachary Taylor, dwunasty prezydent USA, generał, polityk. Urząd prezydenta sprawował jedynie 16 miesięcy, zmarł na bakteryjną infekcję jelita cienkiego. W armii Stanów Zjednoczonych służył 40 lat i znany był jako bohater wojenny wojny meksykańskiej.

1. Zachary Taylor urodził się 24 listopada 1784 roku w Montebello w rodzinie żołnierza Richarda Taylora i jego żony Sarah.

2. Po śmierci brata w 1808, Zachary Taylor wstąpił do wojska, gdzie został porucznikiem piechoty w Nowym Orleanie. Dwa lata później otrzymał awans na kapitana, a w 1812 na majora.

3. W 1848, podczas konwencji Partii Wigów, Taylora otrzymał nominację na kandydata w wyborach prezydenckich.

4. Prezydent swojego konia bojowego trzymał na trawniku Białego Domu. Koń nosił imię „Stary Whitey”.

 

5. Taylor lubił żuć tytoń. Zużytym tytoniem strzelał do śmietnika, ponoć jego celność była perfekcyjna.

6. Kuzynem Zacharego Taylora był prezydent James Madison.

7. Nie pełnił żadnej funkcji publicznej przed objęciem fotela prezydenta i nigdy wcześniej nie kandydował na to stanowisko.

8. Taylor ubierał się ekscentrycznie. Jego włosy często były rozczochrane, nosił słomkowy kapelusza, zdarzało się, że pod marynarką oficerską miał typowe wiejskie ubranie.

9. Prezydent USA pochodził z bogatej rodziny i miał niewolników, jednakże jest ostatnim, który ich posiadał.

10. Zachary Taylor potrafił czytać, jednak z pisaniem miał bardzo duże problemy. Wynikało to z tego, że zamiast iść na studia, zaciągnął się do wojska.

11. Był drugim prezydentem USA, który zmarł podczas kadencji.

12. Wychował się na plantacji tytoniu w pobliżu Louisville. Może stąd wzięło się jego hobby jakim było żucie tytoniu?

13. Zyskał przydomek „Stary, szorstki i gotowy”. Odnosiło się to do jego ubioru i gotowości do udziału w bitwach.

14. Ożenił się z Margaret Mackall Smith z którą miał sześcioro dzieci. Córka Sarah Knox Taylor wyszła za mąż, za przyszłego prezydenta Konfederacji, Jeffersona Davisa. Jego jedyny syn, Richard, był generałem Armii Konfederacji podczas wojny secesyjnej.

15. Prezydent posiadał drugą, największą plantację bawełny w Missisipi. Miało ono powierzchnię ponad 800ha i pracowało tam 80 niewolników.

16. Zachary Taylor był nacjonalistą, jednakże jego poglądy polityczne były niejednoznaczne. Np. podczas wyborów nie zajął stanowiska w sprawie niewolnictwa.

17. Przyszły prezydent nie wiedział, że został nominowany na to stanowisko. Dostał zawiadomienie o nominacji, ale przez to, że nie uiszczona została opłata pocztowa, Taylor odmówił jej zapłacenia, przez co nie wszedł w posiadanie tej informacji.

18. Dążył do tego, aby USA było zjednoczone. Zagroził, że użyje siły militarnej do powstrzymania południowych stanów przed secesją.

19. Początkowo społeczeństwo myślało, że został otruty przez swoją żonę. Istnieją dwie teorie na temat jego śmierci. Zgodnie z jedną, zmarł na cholerę 9 lipca 1850 w Waszyngtonie. Druga głosi, że rozchorował się po zjedzeniu wiśni i wypiciu mleka podczas świętowania obchodów 4 lipca.

 

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię