Zaledwie 6 miesięcy marszu może spowolnić starzenie się mózgu

chodzenie starzenie się

Nowe badanie kliniczne wskazuje, że spacery i inne rodzaje umiarkowanych ćwiczeń fizycznych mogą odmłodzić umysł u starszych osób.

Badanie koncentrowało się na osobach starszych, które miały problemy z pamięcią i umiejętnościami myślenia. Naukowcy odkryli, że sześć miesięcy umiarkowanych ćwiczeń – chodzenie lub pedałowanie na rowerze stacjonarnym – odwróciło niektóre z tych problemów.

Jak spowolnić starzenie się mózgu?

Ćwiczący zauważyli w szczególności poprawę funkcji wykonawczych – zdolności mózgu do zwracania uwagi, reakcji, organizowania się i osiągania celów. A ci, którzy dokonali również pozytywnych zmian w diecie, w tym włączając do jadłospisu więcej owoców i warzyw, wykazali jeszcze większe korzyści.

Jak powiedział główny badacz James Blumenthal, profesor w Duke University School of Medicine w Durham, N.C. „Te podstawowe zmiany odmłodziły umysły starszych osób biorących udział w badaniach o około dziewięć lat.” Dodaje, że „te same zdolności umysłowe stale spadały wśród uczestników badania, którzy jedynie przeszli na lepszy styl jedzenia.”

Eksperci twierdzą, że odkrycie potwierdza ogólną koncepcję, że zdrowy styl życia w połączeniu z nawet umiarkowanymi ćwiczeniami może ochronić mózg przed szybkim starzeniem. Może również poprawić jego kondycję.

 

„I nigdy nie jest za późno, aby zacząć” – powiedział Keith Fargo, dyrektor ds. Programów naukowych i działań na rzecz Stowarzyszenia Alzheimera. „Osoby biorące udział w tym badaniu były starsze, miały już zaburzenia poznawcze [psychiczne] i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i miały siedzący tryb życia.”

Blumenthal powiedział, że procedura ćwiczeń zastosowana w badaniu klinicznym była bardzo przystępna dla wszystkich. Ludzie chodzili lub jeździli na rowerze stacjonarnym trzy razy w tygodniu przez 35 minut z 10-minutową rozgrzewką. „Nie trenowali jak przed maratonem” – dodał.

Blumenthal powiedział, że to samo dotyczy zmian w diecie dokonanych przez niektórych uczestników badania. Przestrzegali tak zwanej diety DASH, która jest rutynowo zalecana osobom z wysokim ciśnieniem krwi. Jest bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe nienasycone tłuszcze, ma niską zawartość sodu, cukru oraz mięsa i nabiału o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.

17 znaków świadczących o tym, że jesteś zestresowany

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię