Zapalenie pęcherza – leki z naturalnej apteki

Ciągłe uczucie dokuczliwego parcia na pęcherz i bolesne pieczenie przy oddawaniu moczu – zapalenie pęcherza to najczęstsza dolegliwość układu moczowego.

Częściej przytrafia się kobietom z powodu budowy anatomicznej – cewka moczowa łącząca ujście z pęcherzem jest u nich znacznie krótsza niż u mężczyzn. Jak pomóc cierpiącej osobie i jak radzić sobie z infekcją, czekając na termin u lekarza? Pomóc mogą zioła, stosowane zarówno zewnętrznie, w postaci nasiadówek, jak i wewnętrznie. Ważna jest tez profilaktyka.

Zioła stosowane zewnętrznie przy infekcjach dróg moczowych.

Przy zapaleniu pęcherza i zapaleniu dróg moczowych w ogóle skutecznie pomagają nasiadówki. Przynoszą ulgę, a dobroczynne i lecznicze działanie ziół przyspiesza proces zdrowienia. Szczególnie pomocne przy infekcjach układu moczowego są nasiadówki z naparu, w którym znalazły się niektóre lub wszystkie z podanych niżej roślin:

• skrzyp polny,
• pokrzywa,
• mniszek lekarski,
• liście brzozy,
• lubczyk,
• kłącze perzu
• rdest ptasi,
• nawłoć.

Napar sporządzony z powyższych należy wlać do głębokiej miski, uzupełnić gorącą wodą, ale nie wrzątkiem i usiąść w nim. W takiej kąpieli warto spędzić kilka, kilkanaście minut aż do chwili, w której mikstura wystygnie. Ten sposób prababek doskonale sprawdza się i współcześnie.

 

Napary do picia przynoszące ulgę w infekcjach dróg moczowych
Inną skuteczną metodą radzenia sobie z dolegliwościami ze strony pęcherza moczowego, jest picie naparów z liści pokrzywy zwyczajnej i mniszka lekarskiego, korzenia i naci pietruszki, a także rumianku i szałwii. Wszystkie wykazują działanie delikatnie moczopędne i antybakteryjne. Pietruszkę można również jeść na surowo, czy w potrawach, podobnie jak owoc żurawiny. Ta ostatnia wzmacnia ścianki dróg moczowych, wspomagając naturalną odporność na infekcje i jest znanym środkiem stosowanym wspomagająco nie tylko w leczeniu zapaleń układu moczowego, ale także kłopotach z odkładaniem złogów mineralnych w nerkach – tzw. kamicą nerkową.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię