Zaskakujące zmiany w prędkości obrotów Ziemi

Co do jednego nie ma wątpliwości. Od czasów Mikołaja Kopernika wiemy, że Ziemia obraca się wokół własnej osi i wokół Słońca.

Temu procesowi zawdzięczamy dzień, noc, pory roku i wiele zjawisk klimatycznych, które w powszechnej opinii, rzadko są łączone z ruchami naszej planety.

Tym razem, jednak Mateczka Ziemia płata nam figle. Jak twierdzą astronomowie, najpierw znacząco zwolniła, a teraz przyspieszyła. Co to oznacza? Jeżeli przyspieszyła obroty wokół własnej osi, ziemska doba się skraca. Czy nadal są to 24 godziny, o których uczą się dzieci już na wczesnych etapach edukacji? Wychodzi na to, że nie.

Jedną z prawdopodobnych przyczyn zwiększania prędkości obrotów Ziemi jest katastrofa klimatyczna. Zmniejszanie lodowej czapy na obu biegunach planety powoduje, że zmniejsza się też jej masa, a co za tym idzie obciążenie i Ziemia przyspiesza. Inna teoria mówi o zachowaniu jądra Ziemi, a jeszcze inna o aktywności sejsmicznej, czy wpływie grawitacyjnym Księżyca, choć akurat on, powinien zwalniać bieg naszej planety.

Następnym razem, kiedy stwierdzisz, że czas pędzi coraz szybciej, pomyśl, czy nie ma to związku z przyspieszeniem ruchu planety na której żyjemy wszyscy.

MT

10 tajemniczych miejsc na świecie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię