Zielona Kometa będzie widoczna z Ziemi po raz pierwszy od czasu epoki kamienia

Fot. Michael Matiazzo

Jeśli fascynuje cię astronomia zaznacz datę 1 lutego w kalendarzu. Tego dnia na niebie ukaże się kometa widoczna z Ziemi po raz pierwszy od czasów neandertalczyków.

Odkryta w marcu zeszłego roku Zielona Kometa (Green Comet), C/2022 E3 ZTF szybko zbliża się do Ziemi. Jak podaje NASA Jet Propulsion Laboratory, kometa ta po raz ostatni przeleciała przez nasz Układ Słoneczny ponad 50 000 lat temu, czyli w epoce kamienia.

Kometa została odkryta przez astronomów Bryce Bolin i Frank Masci za pomocą szerokokątnej kamery przeglądowej w Zwicky Transient Facility w Kalifornii. Po raz pierwszy została zauważona w okolicy Jowisza. Bolin i Masci myśleli, że jest to asteroida, dopiero kiedy obiekt zbliżając się do słońca zaczął stawać się coraz jaśniejszy astronomowie stwierdzili, że jest to kometa.

Już w kilka miesięcy po odkryciu, w listopadzie 2022 roku, kometa pojaśniała i ujawniła zieloną komę, oraz żółtawy warkocz pyłowy oraz słaby warkocz jonowy. Od tego momentu, z każdym dniem kometa coraz bardziej jaśnieje i rozwija komę oraz warkocz pyłowy.

Według obliczeń naukowców kometa osiągnie swoje peryhelium – znajdzie się najbliżej Słońca, za kilka dniu, bo już 12 stycznia. Jej najbliższe zbliżenie do Ziemi – perygeum, nastąpi 1 lutego 2023 roku.  Astronomowie oczekują, że Zielona Kometa stanie się jaśniejsza niż 6 magnitudo i tym samym będzie widoczna gołym okiem dla obserwujących, pojawiając się jako smuga na niebie.

Kometa otrzymała swoją właściwą nazwę od miejsca – ZTF i czasu odkrycia 2022 E3. A od zielonek komy otrzymała potoczną nazwę Zielona Kometa.

ZJ

Przepowiednie Baby Wangi na 2023 rok. Czy się sprawdzą?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię